BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Zaprezentowano nowy stadion Zagłębia

W poniedziałek zaprezentowano nowy stadion "Dialog Arena",na którym swoje mecze będą rozgrywali piłkarze KGHM Zagłębia Lubin. W inauguracyjnym, sobotnim spotkaniu rywalem "Miedziowych" będzie Górnik Zabrze.

Nowy obiekt powstał na miejscu "Górniczego Ośrodka Sportu", który był głównym stadionem Zagłębia przez niemal dwadzieścia pięć lat. Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęto w marcu 2008 r., a już rok później ukończono budowę trzech z czterech trybun dla kibiców.

Przez następnych kilkanaście miesięcy trwała budowa czwartej, ostatniej trybuny oraz budynku klubowego, w którym mieszczą się nie tylko pomieszczenia biurowe, ale również szatnie dla zawodników, pokoje odnowy biologicznej, centrum prasowe oraz sale konferencyjne.

Nasz obiekt jest jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Spełnia wymagania III klasy według wprowadzonej w Polsce 4-stopniowej klasyfikacji UEFA, a to znaczy, że mogą się tu odbywać dowolne spotkania rozgrywek krajowych oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA, poza finałami Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej, poinformował na konferencji prasowej prezes Zagłębia Jerzy Koziński.

W czasie meczu na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 16 tys. widzów, w tym 500 osób na miejscach VIP, 200 w lożach Super VIP, 20 kibiców niepełnosprawnych oraz 150 dziennikarzy. Na oświetlenie stadionu "Dialog Arena" składa się 196 jupiterów, a nagłośnienie będzie dorównywało portugalskiemu stadionowi Estadio do Dragao, gdzie gra FC Porto.

Akustyka obiektu sprawia, że doping kibiców odbijając się od zadaszenia spada na murawę i trybuny, co sprawia niesamowite wrażenie tłumaczył Jacek Kulicki, prezes firmy PeBeKa, która wspólnie z firmą Hohtief wybudowała stadion.

Koszt budowy stadionu Zagłębia wyniósł ponad 125 mln zł, a pieniądze na inwestycję pochodziły z konglomeratu KGHM, który od 2006 r. jest właścicielem Zagłębia. Prezes firmy Herbert Wirth podkreślił, że dzieci wielu pracowników miedziowej spółki występują w grupach młodzieżowych pod flagą Zagłębia Lubin, dlatego wspieranie sportu jest jednym z najważniejszych punktów strategii firmy.

Poprzedni stadion, wybudowany jeszcze w latach 80., był w złym stanie technicznym i niosło to ze sobą groźbę utraty licencji na rozgrywanie meczów od 2009 r. Nie mogliśmy na to pozwolić. Nowy obiekt będzie służył nie tylko pierwszej drużynie, ale też młodzieży i amatorom, zapewnił Wirth.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: PAP

logo footer