BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Drewniana podłoga w obiekcie hotelowym - na co zwrócić uwagę?

Podłoga w obiektach publicznej użyteczności, w tym także hotelach, to inwestycja na długi okres. Dlatego ważne jest aby łączyła wytrzymałość i odporność na zużycie z atrakcyjnością wizualną. Czy drewniana podłoga to umożliwia?

Drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów wykorzystywanych na podłogach. Drewniane nawierzchnie są niezmiennie popularne w budownictwie mieszkaniowym ale świetnie sprawdzają się także w przestrzeniach hotelowych czy restauracyjnych.

Drewniana podłoga w obiekcie hotelowym - Kwestia stylu

To co w podłodze wykonanej z drewna widać na pierwszy rzut oka, to jej atrakcyjny wygląd - drewno nadaje szlachetności wnętrzu. Warto pamiętać, że dla architekta podłoga jest bazą, na której powstaje koncepcja wnętrza. To do niej dostosowywane są pozostałe elementy jak meble czy dodatki, które, w porównaniu z podłogą, są o wiele łatwiejsze w wymianie.

Drewniana podłoga jest zawsze ciekawa wizualnie i nadaje wnętrzu charakter. Świetnie sprawdza się zarówno w stylizowanych zabytkowych hotelach, jak i w tych nowoczesnych. Dlatego pod względem stylistycznym można ją polecić do praktycznie każdego wnętrza, mówi Krzysztof Warysz z Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Drewniana podłoga daje wiele możliwości kolorystycznych, od bardzo jasnych wykonanych z bambusa naturalnego aż po ciemne egzotyczne gatunki.

Wybór kolorów jest naprawdę bardzo duży i pozwala wpisać się w zasadzie w każdy rodzaj stylu - nowoczesny, klasyczny, orientalny a nawet ekstrawagancki , którego wyrazem może być podłoga w pasy, mówi specjalista Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Drewniana podłoga w obiekcie hotelowym - Funkcjonalnie i praktycznie

Jednak w hotelowym (czy też innym intensywnie użytkowanym) wnętrzu styl to nie wszystko. Równie ważne, o ile nie ważniejsze z długofalowego punktu widzenia, są praktyczne właściwości podłogi. W hotelach ważna jest trwałość i wizualna niezmienność podłogi w długim czasie użytkowania.

Dlatego decydując o rodzaju podłogi, należy mieć na uwadze, jak dany rodzaj nawierzchni się zestarzeje. Drewno jest tutaj bezkonkurencyjne ponieważ bardzo dobrze znosi upływ czasu i zamiast powodować wizualną degradację, obniżającą standard wnętrza, często z upływem czasu wygląda coraz lepiej.

Co więcej drewnianą podłogę, w przeciwieństwie do płytek, paneli czy wykładzin można poddawać renowacji, nawet kilkukrotnej. Jest to proces łatwy i nie wymaga wymiany powierzchni, a jedynie jej cyklinowania i ponownego lakierowania lub olejowania. Nie trzeba zatem wymieniać podłogi, a co za tym idzie nie będzie konieczności wymiany pozostałych elementów wnętrza, dodaje Krzysztof Warysz

Nie bez wpływu na praktyczny aspekt użytkowania podłóg drewnianych w obiekcie hotelowym pozostają jej kolory, dlatego warto odpowiednio zaplanować rozmieszczenie różnych odcieni w hotelu. Na ciemnych podłogach widać kurz i włosy, z kolei te bardzo jasne w sezonie jesienno-zimowym najszybciej się brudzą. Dlatego najlepiej sprawdzają się podłogi o średnim natężeniu koloru do tego wzorzyste. Pod tym względem praktyczne są podłogi wykonane z bambusa antycznego lub tygrysiego.

Z drugiej strony warto wspomnieć, że drewniana podłoga jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ wystarczy ją zmyć lekko wilgotnym mopem. Jeśli będziemy ją regularnie sprzątać, to kurz nawet na najciemniejszej podłodze nie będzie widoczny, natomiast aby usunąć go na przykład z wykładziny trzeba w to włożyć o wiele większy wysiłek, mówi specjalista Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

W miejscach szczególnie narażonych na zwiększony ruch jak hotelowa restauracja, bar czy sala balowa należy stosować deski o jak największej twardości. Do tych najtwardszych zaliczane są deski bambusowe, które, jeśli zostaną przyklejone do podłoża, można bezproblemowo odnawiać. Dobrze sprawdzają się także deski postarzane i z bambusa tygrysiego, ponieważ nie widać na nich uszkodzeń. Warto też wspomnieć, że podłogi drewniane przyklejone do podłoża bardzo pozytywnie wpływają na akustykę wnętrza.W nowoczesnych hotelach stosuje się coraz częściej ogrzewanie podłogowe. Również na nim można stosować podłogę drewnianą.

Na ogrzewaniu podłogowym stosuje się deski wielowarstwowe, najlepiej, jeśli montowane są w systemie Klik, który ułatwia szybki montaż, ale i w razie uszkodzenia pojedynczych desek łatwy demontaż podłogi. Generalnie warto też wspomnieć, że drewniane deski podłogowe, zarówno te lite jak i wielowarstwowe są fabrycznie lakierowane, więc ich montaż jest szybki, a pomieszczenia są gotowe do użytkowania bardzo szybko po montażu, oczywiście pod warunkiem, że podłoże zostało odpowiednio przygotowane i wylewka nie była wilgotna, tłumaczy Krzysztof Warysz

Drewniana podłoga nadaje wnętrzu posmak elegancji i szlachetności. Dlatego, jeśli hotel ma budzić takie skojarzenia jest niezastąpiona, zwłaszcza, że z praktycznej strony zapewnia wytrzymałość połączoną ze stylem.

źródło i zdjęcia: www.podlogi-kopp.pl

logo footer