BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Tenis 10 - żyj tenisowo, graj kolorowo

Program adresowany jest do dzieci w wieku 5-10 lat z małych i średnich miejscowości. Jego ideą jest zaprezentowanie tenisa jako doskonałej zabawy dla dzieci, przekonanie, iż może się on rozwinąć w hobby na całe życie, a nawet stać się czymś więcej niż tylko pasją.

Jednym z kluczowych założeń programu jest poprawa rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży oraz zmniejszenie liczby otyłych dzieci. Gra w tenisa dla dzieci z rodzin mniej zamożnych może przerodzić się w "sposób na życie", co może przyczynić się także do ograniczenia w przyszłości przestępczości w tych środowiskach. 

Celem programu jest także pokazanie, iż tenis jest łatwy poprzez stosowanie odpowiednich piłek, kortów i rakiet. Za programem stoją największe nazwiska oraz instytucje międzynarodowe i polskie: twórca programu - Międzynarodowa Federacja Tenisowa (International Tennis Federation), która stworzyła i zaczęła wdrażać program w Europie w roku 2007, oraz jego polski propagator - Polski Związek Tenisowy.

Realizatorem programu jest Barbara Kowalska - prezes Fundacji Inter Activ, wieloletnia zawodniczka i trenerka tenisa ziemnego, a koordynatorem programu z ramienia PZT - Magdalena Rejniak-Romer.

Cele społeczne i zdrowotne programu można ująć w kluczowych punktach:

  • zachęcenie jak największej liczby dzieci do uprawiania tenisa,
  • wczesna identyfikacja talentów sportowych,
  • wykształcenie potencjału do aktywizacji dzieci (a potem młodzieży) - do realizacji programu nie jest potrzebna rozwinięta infrastruktura - kort można zaaranżować w każdych warunkach,
  • wyrównanie szans społecznych dzieci w Polsce poprzez szeroki dostęp do dyscypliny postrzeganej dotychczas jako elitarna,
  • obalenie mitu finansowej niedostępności tego sportu dla szerokich mas,
  • jak najszersze dotarcie do terenów niemających rozbudowanej infrastruktury sportowej, gdzie sport nie jest jeszcze priorytetem lokalnych władz,
  • tenis to gra wg zasad „fair play”, co sprzyjać będzie kształtowaniu się pozytywnych postaw społecznych i eliminacji zachowań negatywnych,
  • gra w tenisa pomaga w walce z nadwagą i łagodzi stres,
  • odpowiednie pokierowanie grą dziecka pozwoli mu na równomierny i harmonijny rozwój fizyczny.
Mechanizm działania programu

Etap I 1. Wyszukiwanie gmin z ubogą infrastrukturą sportową.
2. Kontakt z władzami gmin i zachęta do przystąpienia do Programu.
3. Formalne włączenie gminy do programu – podpisanie umowy z Fundacją.

Etap II

1. Spotkanie organizacyjne w jednostce realizującej Program (np. GOSIR, przedszkole, szkoła).
2. Organizacja lekcji pokazowej z trenerem i podstawowego szkolenia.

Etap III

1. Przekazanie formalnego pakietu startowego:
a. procedury organizacji szkółek,
b. zasad współpracy z Fundacją i PZT,
c. metodyki nauczania - materiały szkoleniowe,
d. przekazanie wiedzy skąd czerpać środki na dalszy rozwój Programu.
2. Przekazanie sportowego pakietu startowego, tj.:
a. ustalenie i pomoc w wyznaczeniu kortu z nawierzchnią i ogrodzeniem,
b. sprzętu: piłeczek, rakietek, kosza do piłek,
c. gadżetów dla dzieci (koszulki, daszki, budowle z tektury etc.).
3. Oficjalne otwarcie szkółki.

Etap IV

1. Pomoc w przystąpieniu szkółki gminnej do najbliższego terytorialnie klubu PZT.
2. Po około 6 miesiącach sprawdzian postępów w formie miejscowej imprezy/pikniku.
3. Bieżące działanie szkółki – monitoring ze strony Fundacji.

Etap V

1. I kwartał 2013 – pomoc w organizacji rozgrywek między gminami, wspólnych warsztatów tenisowych, imprez dla dzieci.
2. Pomoc w organizacji imprez tenisowych (np. Mikołajki, Dzień Dziecka).
3. Pomoc w oprawie medialnej i promocyjnej Programu.
4. W I kwartale 2013 impreza ogólnopolska podsumowująca rok z udziałem wszystkich zaangażowanych w Program gmin

Etapy nauki gry w tenisa wg programu Tenis 10 (na podstawie materiałów PZT ).

Nowoczesna metodyka programu dostosowanego do możliwości fizycznych dzieci, ich umiejętności, wieku i sprzętu (kort –boisko, rakiety i piłki) ułatwia uczącym się szybką możliwość grania tj. utrzymania wymiany piłek. Dzieci od początku grając, nawet na punkty, realizują swoje oczekiwania – chcą one przede wszystkim grać i bawić się, a nie ćwiczyć. Gra z niewielkiej odległości, która jest stopniowo zwiększana w miarę dokonywanych postępów, z zastosowaniem lżejszego sprzętu, ułatwia i przyspiesza cały proces nauczania, sprawia, że od początku młodzi tenisiści uczą się poprawnej techniki. Proces nauki tenisa podzielono na następujące poziomy zaawansowania:


Na każdym z tych poziomów używa się odmiennego sprzętu (piłki, rakiety), różna jest także wielkość pola gry oraz stosowane środki treningowe. Po przejściu wcześniejszych poziomów zawodnik jest gotowy do treningu i rywalizacji żółtą piłką na korcie o pełnych wymiarach.

Harmonogram programu Tenis 10 w każdej gminie

Program na szerszą skalę rozpocznie się z początkiem 2012, choć już w roku 2011 do inicjatywy przystąpiły pierwsze gminy.

Rok 2012
Celem tego etapu jest włączenie do programu minimum 60 gmin. Przy tym założeniu w każdej gminie trenować zacznie około 100-150 dzieci, co daje łączną liczbę 6000-9000 dzieci objętych programem w ciągu 2012 roku. Każdy klub gminny i każde dziecko objęte programem zostanie docelowo członkiem Polskiego Związku Tenisowego. Program będzie miał zasięg ogólnopolski, z założeniem proporcjonalnego rozłożenia we wszystkich województwach.

Rok 2013
W kolejnym roku planowane jest pozyskanie do programu minimum 60 kolejnych gmin. Monitoringiem i pomocą objęte będą gminy, które przyłączyły się do programu w 2012 roku.
Ambasadorowie programu

Na świecie ambasadorami programu są znani tenisiści m.in. Roger Federer - wielokrotny mistrz świata, który tak komentuje ideę programu Tenis 10: Zasady nauczania i rozgrywek Tenis 10 będą jedną z największych i najbardziej przełomowych zmian wprowadzonych w historii naszej dyscypliny.

W Polsce program popierają najlepsze polskie zawodniczki Agnieszka i Urszula Radwańskie, natomiast nr 1 na świecie - Karolina Woźniacka, Dunka polskiego pochodzenia tak wypowiada się wraz ze swoim ojcem, a swym trenerem - Piotrem Woźniackim o inicjatywie programu "Tenis 10 w każdej gminie" realizowanego przez Barbarę Kowalską: Wspieramy inicjatywę i uważamy ją za doskonały pomysł. Karolina zaczęła zabawę z tenisem na małych kortach z piłka dostosowaną do gry w mini-tenis. Mamy pewność, że profesjonalizm oraz zaangażowanie, które zawsze są u Ciebie we wszystkim, co robisz, przyczynią się do promocji tenisa właśnie tam, gdzie jest on dzisiaj znany tylko z telewizji.

W Polsce wielu artystów tworzyło od lat nieformalną grupę miłośników tenisa. Obecnie dzięki Barbarze Kowalskiej i Fundacji Inter Active zrzeszeni zostali wokół Artystycznego Klubu Tenisowego, który wspierać będzie sportowo i medialnie program "Tenis10 w każdej gminie" m.in. prowadząc imprezy w gminach, wspólne mecze, otwarcia szkółek tenisowych. Prezesem Honorowym Artystycznego Klubu Tenisowego jest Jan Englert - wieloletni wielbiciel tenisa, który o tenisie wypowiada się w następujący sposób: Tenis pozwala mi ciągle być 20-latkiem! To inteligentna i wielowiekowa terapia!

Polski realizator programu „Tenis 10 w każdej gminie”

Polskim realizatorem i propagatorem programu jest Barbara Kowalska, prezes Fundacji Inter Activ - wielokrotna Mistrzyni Polski w tenisie ziemnym i stołowym oraz reprezentantka Polski (w tym FED CUP 1966 i 1968). Jeśli chcesz przystąpić do programu lub wesprzeć go prosimy o kontakt:

Fundacja Promocji Kultury i Sporty INTER ACTIV
KRS 0000202802,
ul. Bartycka 16a, 00-716 Warszawa
tel. / faks 22 891 10 02 / 891 10 30
Gminy:
Barbara Kowalska - tel. kom. 602 722 722
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Sponsorzy:
media - Agnieszka Kuźma-Filipek, tel. kom. 601 99 10 89
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Mirosławiec - pierwsza gmina w programie

W Wałczu 4-5 czerwca 2011 Fundacja Inter Activ współorganizowała turniej „Tenis z Gwiazdami” z udziałem artystów z Artystycznego Klubu Sportowego. Na turniej zaproszony został burmistrz pobliskiego Mirosławca, pan Piotr Pawlik. Dostrzegł on potencjał programu i postanowił o jego wdrożeniu w swojej gminie. W dniu 18 września 2011 gmina Mirosławiec oficjalnie przystąpiła do programu oraz do Polskiego Związku Tenisowego.

Wtedy też odbyła się impreza tenisowa z udziałem artystów: wałczanina Tomasza Gęsikowskiego, Tomasza Stockingera, Piotra Cyrwusa, Tomasza Bednarka, którzy zadeklarowali wsparcie dla gminy. Burmistrz przewidział od razu w budżecie gminy budowę mini kortów, a w perspektywie dwóch lat pełnych kortów tenisowych. Obecnie działania gminy są monitorowane i wspierane przez Fundację oraz wizyty Tomasza Gęsikowskiego.

Mirosławiec - miejscowość w woj. zachodnio-pomorskim licząca ok. 6000 mieszkańców. Była pierwszą gminą, która zdecydowała się na wdrożenie Programu i zainspirowała Fundację do jego dalszego rozszerzania.

logo footer