BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

"Kolorowe Boiska... czyli Szkolna Pierwsza Liga"

Prawdziwe, wielofunkcyjne boisko sportowe to marzenie uczniów i dyrekcji niejednej szkoły. Dzięki udziałowi w konkursie "Kolorowe boiska... czyli Szkolna Pierwsza Liga", takie marzenie stało się rzeczywistością już dla pięciu polskich placówek. Przed nami kolejne edycje społecznej akcji, której inicjatorem jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA a Patronem Medialnym Informator Budownictwa i Sprzętu Sportowego IBiSS.

Ideą programu "Kolorowe boiska...czyli Szkolna Pierwsza Liga" jest stworzenie dzieciom i młodzieży jak najlepszych warunków do uprawiania sportów - warunków, które zmotywują je do aktywności służącej zarówno krzewieniu sportowego ducha, jak również budowaniu więzi poprzez tworzenie zespołów oraz wspólne gry i zabawy. Celem programu "Kolorowe Boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga" jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i odkrywania radości z emocji, jakie niosą ze sobą gry zespołowe.

Integracja dla zwycięstwa

Kluczową część programu stanowi konkurs dla szkół na najlepszą, zbiorowo wykonaną pracę plastyczną przedstawiającą atrybuty szkolnej drużyny piłkarskiej: stroje zawodników, sztandar reprezentacji, gadżety dla kibiców. Zgodnie z zasadami konkursu, w rywalizację o nowe boisko zaangażowani są uczniowie, których zadaniem jest zaprojektowanie, za pomocą dowolnej formy plastycznej, barw i atrybutów własnej drużyny. Jak pokazały dotychczasowe edycje konkursu, myśl o zdobyciu wielofunkcyjnego boiska sportowego z prawdziwą murawą, to dla szkół ogromna motywacja. W tworzenie konkursowych dzieł niejednokrotnie angażuje się cała szkoła, a efekt tych prac bywa zdumiewający.Idea "Kolorowych Boisk" na stałe wpisała się w wiosenne harmonogramy szkolne uczniów. Dzieci z zaangażowaniem przystępują do udziału w projekcie. Wspierane przez nauczycieli i rodziców tworzą piękne i oryginalne prace plastyczne. Nagroda jest na wyciągnięcie ręki, o czym przekonali się już uczniowie z Turzna, Bobrówka, Ogard, Kaznowa i Góry. To w tych niewielkich miejscowościach powstały boiska z poprzednich edycji, a nowi "właściciele" mogą korzystać z ich możliwości pełną parą (na lekcjach wychowania fizycznego czy imprezach szkolnych).

Od pomysłu do pierwszej bramki

W rywalizacji mogą wziąć udział szkoły wytypowane przez kuratoria oświaty. Są to placówki zlokalizowane na obszarach wiejskich i innych terenach, gdzie istnieją małe szanse, a przede wszystkim brak możliwości finansowych, na wybudowanie obiektu sportowego. Organizator programu FFiL Śnieżka S.A. chce w ten sposób dać dzieciom szansę na rozwijanie talentów sportowych.

Co należy zrobić aby wziąć udział w konkursie?

Władze szkoły i nauczyciele wytypowanych szkół muszą zapoznać się z regulaminem konkursu i wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na wskazany w nim adres. Po ogłoszeniu konkursu w szkole zostają do niego zaproszone wszystkie klasy podstawowe. Zadaniem grona pedagogicznego jest wybór najlepszej zgłoszonej pracy konkursowej, dokładne jej opisanie i wysłanie na wskazany w regulaminie adres.

Uczniowie ze swojej strony muszą przygotować zespołowo pracę konkursową w grupie nie mniejszej niż 8 osób (najlepiej jeśli praca zostanie przygotowana przez całą klasę lub kilka klas), Mają za zadanie zaprojektować kolory i atrybuty Szkolnej Reprezentacji Sportowej, takie jak stroje zawodników, czapki i szaliki dla kibiców, sztandar drużyny, itp. Gotową pracę dostarczają do wychowawcy lub dyrekcji szkoły.

Nagrodą główną jest budowa nowego lub modernizacja już istniejącego boiska sportowego wraz z organizacją uroczystości jego otwarcia. Szkoły, które zajmą kolejne miejsca w klasyfikacji otrzymują nagrody rzeczowe w postaci kolorowych farb od FFiL Śnieżka SA do odnowienia sali gimnastycznej lub innych pomieszczeń szkolnych. Tworząc program "Kolorowe Boiska... czyli Szkolna Pierwsza Liga" Śnieżka nie tylko stawia na przyszłość futbolu młodzieżowego, ale inwestuje także w rozwój piłkarskich talentów. Już wkrótce ogłoszenie terminarza kolejnej edycji konkursu.

Szkoła Podstawowa w Górze zwycięzcą V edycji „Kolorowych Boisk”

O tym, że pracowitość pozwala spełniać marzenia, przekonali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górze (gmina Jaraczewo). Z niezwykłą dbałością o detale stworzyli piękną makietę swojego wymarzonego boiska i zgłosili ją do piątej edycji społecznego programu FFiL Śnieżka SA "Kolorowe Boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga". Chociaż konkurencja była bardzo duża, wygrali! Pod koniec września 2011 roku padł pierwszy gol na nowym boisku.

By wygrać, uczniowie z Góry musieli zmierzyć się z ponad pięćdziesięcioma szkołami z całej Polski. Nagrodzona praca zwróciła uwagę jury pomysłowością i kreatywnością - zarówno pod względem ogólnego artystycznego wrażenia, jak i jakości wykonania. Spełniła wszystkie założenia konkursu. Wyróżnił ją także silny aspekt społeczny – na makiecie boiska trwa mecz, żywiołowo dopingowany przez kibiców. Uchwycone zostały wszystkie emocje, jakie zazwyczaj towarzyszą takiemu wydarzeniu: radość rywalizacji, entuzjazm widzów oraz zaciekawienie, z jakim przyglądają się oni postępom w grze.

Patrząc na kreatywność dzieci, pomysłowość w tworzeniu prac, a w końcu na ich radość z wygranej, umacniamy się w przekonaniu, że realizacja takich programów ma sens, mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Śnieżki. Góra to mała miejscowość licząca ok. 850 osób, gdzie trudno o środki na inwestycje takie jak profesjonalne boisko. Na szczęście do miejscowej szkoły chodzą dzieci, które dzięki zespołowemu zgraniu i pomocy nauczycieli wywalczyły tę nagrodę - dla siebie, dla szkoły, dla Góry, dodaje z uśmiechem Anna Szymaszek.
Uroczystość otwarcia była prawdziwą fiestą sportową, w której uczestniczyli szczęśliwi zwycięzcy wraz z nauczycielami, rodzicami oraz władzami samorządowymi. Poza turniejem piłkarskim i konkursem rzutów karnych, na dzieci czekało wiele dodatkowych atrakcji, w tym m.in. ściana wspinaczkowa, piłkarzyki oraz balonowe zoo. Najważniejszym przeżyciem dla wszystkich był jednak moment przecięcia wstęgi i otwarcia wymarzonego boiska.

Tekst i zdjęcia: FFiL Śnieżka SA
logo footer