BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Stadiony na Euro 2012

1810 kilometrów dzieli Gdańsk od Charkowa, czyli najodleglejsze areny Euro 2012 roku. To najlepiej dowodzi jak wielkie wyzwanie logistyczne czeka kibiców. Za trudy poniesione w podróży fani futbolu powinni mieć możliwość oglądania meczów w komfortowych warunkach. Polskie stadiony licytują się o to, który z nich jest najładniejszy. Natomiast bez wątpienia największy obiekt na mistrzostwa Europy przygotował Kijów. Olympic Stadium mieści blisko 70 tysięcy widzów.

WARSZAWA

Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 18.00 meczem Polska - Grecja. Odbędzie się on na Stadionie Narodowym w Warszawie, który dysponować będzie widownią na 58 tysięcy miejsc. To jedyny obiekt z wybudowanych w naszym kraju z okazji mistrzostw Europy, który miał pełne finansowanie z państwowej kasy.

Właścicielem stadionu będzie skarb państwa, który na budowę wyłoży około 1,6 mld złotych. Będzie to jednocześnie obiekt, który nie stanie się macierzystym dla żadnego klubu piłkarskiego. Na etapie projektowania założono, że ma to być obiekt wielofunkcyjny, służącym - oprócz widowiska sportowego - także do celów biurowych, hotelowych, gastronomicznych, ale także np. jako parkingi czy siedziby służb straży pożarnej i ratowników medycznych. Poza dochodami z imprez sportowych ma on przynosić zyski z organizacji koncertów, pokazów i innych imprez masowych oraz spotkań organizowanych dla firm. Ma ich być kilkadziesiąt rocznie.

Poważnym źródłem przychodów Stadionu Narodowego będą prawa marketingowe (włącznie z prawem do nazwy) oraz przychody z reklam. Stadion będzie też zarabiał jako biurowiec, oferujący 8 tys. m kw. powierzchni biurowej i 5 tys. m kw. powierzchni konferencyjnej. W obiekcie znajdą się też sklepy i restauracje. Szacuje się, że każdego dnia będzie tam przebywać ok. 2-3 tys. osób.

Inwestycje zrealizowało Narodowe Centrum Sportu. O konieczności powstania takiego stadionu mówiono od lat. Spierano się jednak, gdzie powinien powstać. Pod uwagę brano m.in. lokalizacje w: Białołęce, na Służewcu, na Łuku Siekierkowskim, w Wawrze i w Wesołej. Ostatecznie postanowiono wykorzystać nieckę Stadionu Dziesięciolecia, który z obiektu sportowego, funkcjonującego w latach 1955-83, stał się "największym bazarem Europy". Decyzja, że tutaj powstanie Stadion narodowy zapadła jesienią 2007 roku.

Obiekt został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Pierwszy etap robót ruszyły 7 października 2008 roku. Fasada budowli nawiązuje do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę. Na trybunach są wydzielone miejsca prasowe (860), dwa tysiące tzw. miejsc "premium", przeznaczonych dla gości specjalnych, miejsca dla niepełnosprawnych a także około 900 miejsc VIP w lożach. Na obiekcie znajdują się dwa pierścienie trybun dolny i górny, pod którymi znajdą się liczne powierzchnie komercyjne na restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura - w tym organizacji sportowych, kluby VIP i kibica, Muzeum Sportu, sklep dla fanów, fitness club, ośrodek rehabilitacji itp.

Murawa boiska została położona na żelbetowej płycie umieszczonej ponad 8 m. wyżej niż obecna płyta do gry. Pod płytą został stworzony dwupoziomowy podziemny parking na około 1800 samochodów. Widownia i powierzchnia pod trybunami będą dostępne z dwóch otwartych galerii, z których podziwiać będzie można również panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Na galeriach znajdować się będą 954 sanitariaty oraz kilkadziesiąt kiosków gastronomicznych.

Stadion Narodowy to osiem kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Najwyższy punkt, na poziomie trybun, osiągnie 41 m nad poziomem poprzedniej murawy Stadionu Dziesięciolecia, natomiast najwyższy punkt konstrukcji stalowej dachu znajdzie się 70 m. Na 6 poziomie przewidziano ok. 2400 m2 pow. dla fitness clubu i 3400 m2 pow. użytkowej pomieszczeń konferencyjnych, 3200 m2 biur, 900 m2 dla biznes klub/restaurację. Pomieszczenia konferencyjne projektanci stworzyli na 5 poziomie, a ich powierzchnia przekroczy 3800 m2. Sklepy i kioski powstaną na poziomie 4, zajmą 4000 m2. Na poziomie 3 planowane jest ok. 2000 m2 powierzchni z przeznaczeniem na Muzeum Sportu, 1800 m2 na Klub kibica oraz prawie 2500 m2 na fan shop.Stalowy dach stadionu będzie konstrukcją niezależną od żelbetu, z którego zbudowany zostanie stadion. Osłoni nie tylko trybuny, ale również boisko. Tym samym bardzo wyraźnie zostanie zwiększona funkcjonalność stadionu, efektowna impreza będzie mogła mieć tu miejsce również w czasie opadów deszczu lub śniegu. Wewnętrzna membrana dachowa podczas meczów i innych imprez, będzie odbijać dźwięki, potęgując doznania słuchowe.

4 maja 2009 roku powierzono budowę stadionu konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG S.A. 15 czerwca 2011 roku zmieniła się jednak firma, która przejęła rolę wiodącą w konsorcjum. Została nią Hydrobudowa Polska. Zmiana miała miejsce w związku z wadliwie wykonanymi schodami kaskadowymi. Nowy wykonawca przedstawił trzy możliwe metody naprawy. Wybrano ten polegający na wsparciu schodów kaskadowych za pomocą dodatkowej konstrukcji stalowej, dzięki czemu osiągnięto bezpieczeństwo oraz trwałość naprawianych elementów.

Wszelkie koszty naprawy ponosi Wykonawca. Podpisane wówczas porozumienie zawierało również program naprawczy m.in. w zakresie usunięcia nieprawidłowości w wykonaniu dylatacji stropów i ścian. Ponadto prowadzono dodatkowe roboty wykończeniowe (systemy bezpieczeństwa, CCTV, system kontroli dostępu, nagłośnienie, monitory wielkoformatowe, wykończenie powierzchni komercyjnych itd.).

W dniu 30 listopada 2011 roku Narodowe Centrum Sportu skierowało wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie Stadionu Narodowego w Warszawie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 16 grudnia minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler zaprosili dziennikarzy na uroczystość przekazania pozwolenia na użytkowanie stadionu.

Z dnia na dzień zmieniały się tereny wokół stadionu. Mają tam się znaleźć trawniki, ponad 158 tysięcy drzew, krzewów i bylin. Na tym terenie kluczowe będą trzy strefy: drogi prowadzące na stadion, podkreślone za pomocą szpalerów drzew o walorach ozdobnych, skarpy obsadzone kilkudziesięcioma tysiącami krzewów oraz wierzb w bardzo atrakcyjnym układzie kompozycyjnym i wreszcie tereny parkowe z otwartymi murawami i łąkami kwietnymi.

STADION W LICZBACH:

 • 58 000 liczba miejsc dla kibiców na trybunach.
 • 1 000 000 sześciennych Kubatura Stadionu (bez dachu).
 • 204 000 m kwadratowych Powierzchnia całkowita pomieszczeń stadionu.
 • 240 x 270 m Rozpiętość konstrukcji dachu.
 • 924 m Długość dolnej promenady.
 • 443 m Łączna długość lady w kioskach gastronomicznych.
 • 100m Wysokość iglicy nad murawą.
 • 1765 Liczba miejsc parkingowych.
 • 965 Liczba toalet.
 • 900 Liczba miejsc dla przedstawicieli mediów.
 • 106 Liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych.
 • 18 ha Teren działki Stadionu Narodowego w Warszawie.
 • >5 ha Całkowita powierzchnia dachu
 • 4 liczba restauracji

POZNAŃ

Stadion Miejski oficjalnie oddano do użytku na 630 dni przed inauguracją Euro 2012. Koszt tej inwestycji to około 750 milionów złotych. Może pomieścić ponad 43 tysiące widzów, w tym posiada 222 miejsca dla osób niepełnosprawnych: (142 dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla opiekunów; 40 dla osób niedosłyszących i niesłyszących; 40 dla osób niedowidzących i niewidzących). Wśród udogodnień dla osób niedowidzących i niewidzących będzie specjalny przekaz komentatora, który ma ułatwić wyobrażenie sytuacji na boisku.

Oficjalną ceremonię otwarcia stadionu uświetnił efektowny pokaz świateł, wodospady sztucznych ogni i krótki występ teatralny artystów przebranych za robotników. Następnie zagrał Sting w towarzystwie londyńskiej Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej, a jego występ poprzedziły występy polskich wykonawców zespołu Indios Bravos oraz Anny Marii Jopek. Piłkarze pierwszy mecz rozegrają 30 września. W ramach Ligi Europy Lech ugości austriacki Salzburg. Ze Względu na wiele wydarzeń, których areną był obiekt trzeba było na nim już siedem razy wymieniać murawę. Po raz ostatni przed listopadowym meczem Polska - Węgry. W ciągu roku stadion na różnych imprezach przyjął ponad 750-tysięczną widownię!

Poznań od początku był liderem wśród polskich miast wyznaczonych do Euro, gdyż nie budował stadionu od podstaw, a dokonał modernizacji już istniejącego w dzielnicy Grunwald przy ul. Bułgarskiej 5/7 według projektu firmy Modern Construction Systems. Zresztą prace na obiekcie podjęto na długo przed powierzeniem nam mistrzowskiej imprezy. Pierwsze ruszyły już w 2002 roku. Stopniowo burzone stare trybuny i w ich miejsce budowano nowe, większe, nowoczesne...

Modernizacja rozpoczęła się od rozbiórki trybun I i III i wzniesieniu w tym miejscu nowych, które razem z trybuną II i IV łączą się w całe audytorium stadionowe. Boisko piłkarskie otaczają 4 trybuny o konstrukcji żelbetowej. Każda z nich jest jest zarówno widownią, jak i przestrzenią użytkową. Trybuny wraz z zadaszeniem tworzą zwartą bryłę stadionu.

Dach stadionu stanowi membranowe pokrycie koloru naturalnego jedwabiu, z widocznym podziałem modularnym co 9 metrów, co daje wrażenie delikatnego pofalowania i płynności powierzchni. Dodatkowo, ujawnia się na płaszczyźnie gra światłocieni dzięki wprowadzeniu łukowych rur mocowanych do kratownic nośnych dachu pod kątem 90 stopni. W połaci dachu nad trybuną nr II wprowadzono wycięcie, celem zapewnienia doświetlenia planowanej tam części hotelowej. Dach jest tutaj ażurowy, tworzą go pionowe i poziome liny stalowe, na których przewiduje się umieszczenie elementów pnącej zieleni. Szkielet całego zadaszenia ma konstrukcję stalową, na budowę której zostało wykorzystane około 7 tys. ton stali.

Wszystkie miejsca na widowniach są siedzące. To krzesełka kubełkowe i składane, wykonane z tworzywa sztucznego, niepalne, na własnej konstrukcji stalowej. Poznań chlubi się także największymi w Polsce telebimami (dwa gigantyczne ekrany mają po 116 metrów kwadratowych powierzchni), systemem nagłośnienia wysokiej jakości z koncertowymi głośnikami i bezprzewodowym dostępem do internetu.

Na stadionie zaprojektowano 45 lóż dla 480 osób, a także 1100 miejsc biznesowych oraz strefa dla mediów pozwalająca na swobodną transmisję z wydarzeń. Zaplanowano 266 miejsc dla osób niepełnosprawnych, 2 restauracje, bar, kawiarnię i 27 punktów gastronomicznych obsługiwanych przy 221 stoiskach, a także ponad 2 tys. miejsc parkingowych. Projekt zakłada inwestycje, takie, jak możliwość hotelu i komfortowych powierzchni biurowych. W czterech trybunach mogą znaleźć się także profesjonalne SPA, ścianka wspinaczkowa, sklepy sportowe, bar z żywnością organiczną, fitness klub i wiele innych prozdrowotnych aktywności. Wokół trybun I, II i III biegnie 450 - metrowa promenada, która stanowi bezpośrednie wejście na stadion.Trybuna I jest trybuną główną przeznaczoną przede wszystkim dla zawodników, prasy i gości specjalnych. Istnieje tutaj jedna kondygnacja podziemna, która pełni funkcję garażu dla super VIP-ów i zaplecza technologicznego dla basenów SPA dla zawodników. Ponadto jest sześć kondygnacji nadziemnych:

 • pierwszy - zaplecze dla zawodników, sędziów i osób im towarzyszących, zaplecze prasy, pomieszczenia biurowe, magazynowe i techniczne, zaplecze cateringu. Część kondygnacji przeznaczona jest pod przyszłe inwestycje
 • drugi - to głównie pomieszczenia dla prasy, pomieszczenia biurowe, socjalne i techniczne oraz zaplecze catering
 • trzeci - kondygnacja otwarta, głównie stanowi komunikację dla kibiców na niższe i wyższe audytoria trybun, wyznaczone zostały na tym poziomie miejsca pod punkty gastronomiczne, toalety, w centralnej części obszar wejściowy dla VIP-ów, dodatkowo punkt medyczny, zaplecze cateringu i pomieszczenia magazynowe.
 • czwarty - poziom przeznaczony dla VIP-ów, restauracje, zaplecze cateringu i pomieszczenia magazynowo-techniczne, pomieszczenia dla służb specjalnych na dwóch poziomach: +10,23 i półpiętro +13,93
 • piąty - przestrzenie dla prasy - z biurami, studia telewizyjne, pokój realizatorski, zaplecze socjalne dla pracowników, zaplecze magazynowe cateringu, pomieszczenia magazynowo-techniczne, część kondygnacji jako poziom techniczny, m.in. na centrale wentylacyjne i zewnętrzne jednostki klimatyzacyjne
 • szósty - stanowi głównie komunikację dla kibiców na wyższe audytorium trybuny, wyznaczone zostały na tym poziomie miejsca pod punkty gastronomiczne i toalety.

Trybuna II jest trybuną przeznaczoną dla kibiców. Jest to istniejąca trybuna z dobudowanym III poziomem widowni. Kondygnacje nadziemne przeznaczone są na pobyt ludzi:

 • pierwsza - głównie pozioma komunikacja dla widzów i zaplecze sanitarne, adaptacja trybuny polega na stworzeniu niewielkiego zaplecza magazynowego cateringu i wyznaczenie miejsc na punkty gastronomiczne.
 • druga - pozioma komunikacja widzów z trybuny, wyznaczone miejsca pod punkty gastronomiczne.

Trybuna III jest trybuną dla kibiców i gości. Pięć kondygnacji nadziemnych przeznaczonych jest na pobyt ludzi.

 • pierwsza - jest do wykorzystania pod przyszłe inwestycje, dodatkowo niewielką część tej kondygnacji stanowi zaplecze magazynowe cateringu, chłodnie, pomieszczenia socjalne i techniczne.
 • druga - zlokalizowano tutaj kuchnię, pomieszczenia wypoczynkowe dla personelu, biura, WC, sanitariaty i magazyny. Przewidziana jest także powierzchnia na dwa pomieszczenia konferencyjne: na 25 i 50 osób oraz na pracownię fotograficzną.
 • trzecia - kondygnacja otwarta, stanowi głównie komunikację dla kibiców na niższe i wyższe audytoria trybun, wyznaczone zostały na tym poziomie miejsca pod punkty gastronomiczne, toalety, w niewielkiej części zaplecze cateringu i magazyn.
 • czwarta - poziom przeznaczony dla VIP-ów (26 boksów i restauracja wraz z zapleczem) oraz na pomieszczenia magazynowo-techniczne, pokój wypoczynkowy i punkt medyczny.
 • piąta - jest poziomem technicznym, zupełnie zamkniętym dla widzów i osób z zewnątrz, zlokalizowane są tu pomieszczenia techniczne, m.in. na centrale wentylacyjne i zewnętrzne jednostki klimatyzacyjne.

Trybuna IV z czterema kondygnacjami nadziemnymi, które m.in. w przyszłości wykorzystywane będą jako zaplecze imprez widowiskowych (koncertów, przedstawień), a na innym poziomie zostaną wyznaczone miejsca dla widzów niepełnosprawnych z dostępem do wind oraz punkty gastronomiczne.

Pod koniec września 2011 roku obiekt powierzono w 20-letnia dzierżawę operatorowi, którym został klub piłkarski Lech Poznań do spółki z Marcelin Management. Z tego tytułu do miasta co roku wpływać będzie: 3,1 mln zł czynszu stałego oraz tzw. czynsz zmienny na poziomie ok. 7,5% wpływów z imprez. Ponadto umowa zawiera naming rights, czyli co najmniej 1 mln zł rocznie od wynegocjowanej przez Lecha umowy sponsorskiej lub 30% wartości tej umowy (zależnie, która z kwot będzie wyższa).

Już na zlecenie Lecha pracownia JSK Architekci zaprojektuje kolejną część modernizacji. Pierwszy etap prac będzie polegał na zagospodarowaniu przestrzeni pod trzecią trybuną. Powstanie tam sportowy bar z centralną kuchnią, a także klinika rehabilitacyjna, klubu fitness i muzeum klubowe.

STADION W LICZBACH

 • Długość - 213,30 m
 • Szerokość - 220,27 m
 • Wysokość - 56,16m
 • Liczba miejsc - ponad 43 tys. (Na EURO 2012 ponad 41 tys.)
 • Boisko - 105 x 68 m
 • Dwa telebimy o powierzchni 116 m2

Trybuna nr I

 • długość = 136,13 m
 • szerokość = 58,64 m

Trybuna nr II

 • długość = 128,73 m
 • szerokość = 48,35 m

Trybuna nr III

 • długość = 136,13 m
 • szerokość = 58,64 m

Trybuna nr IV

 • długość = 189,00 m
 • szerokość = 42,80m

GDAŃSK

Robocza nazwa Baltic Arena została zastąpiona PGE Arena. Za prawo do pięcioletniego użytkowania tego logo firma energetyczna zapłaci 35 milionów złotych. Kolejne dwa miliony rocznie plus 2 mln zł i 5 proc. od przychodów konsorcjum w składzie Lechia-Operator, jako podmiot wiodący, a także Sportfive GmbH i HSG Zander GmbH, które zostało operatorem obiektu na 10 najbliższych lat.

Jesteśmy przygotowani, że przez dwa lata stadion będzie deficytowy, a pierwsze zyski pojawią się w trzecim roku działalności, przyznaje Błażej Jenek, prezes Lechii-Operator. W 2012 roku operator zakłada nowe otwarcie, które przyczyni się do zwiększenia dochodów. Na obiekcie ma być oddana galeria handlowa, a także zostanie on odpłatnie udostępniony do zwiedzania wszystkim chętnym poza dniami meczowymi.

Mimo pewnego poślizgu w stosunku do obiecanego 1 lipca, a tym samym utraty prawa do zorganizowania towarzyskiego meczu Polska - Francja, obiekt został otwarty 14 sierpnia. Na inaugurację w spotkaniu ekstraklasy zmierzyły się Lechia z Cracovia. Padł remis, który najwyraźniej zaciążył na jesiennej historii stadionu. Szybko zyskał on miano Remis Areny, bo większość pojedynków, w tym Polska - Niemcy, kończyło się tutaj wynikiem nierozstrzygniętym. Przypomnijmy, że już w grudniu 2004 roku, Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce zgłosiło chęć organizowania EURO 2012.

Stadion powstał na terenie byłych ogródków działkowych, w dzielnicy Letnica, który zmienia swój charakter z przemysłowej w rekreacyjną. Koncepcję architektoniczną przygotowało niemieckie biuro Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu. Koszt realizacji budowy przekroczył 650 milionów złotych. Inwestycje zrealizowała spółka BIEG - BIURO INWESTYCJI EURO GDAŃSK 2012.15 lipca 2009 r. wmurowano kamień węgielny, a zakończony 6 kwietnia tegoż roku przetarg wyłonił budowniczego nowego stadionu. Było nim konsorcjum firm pod przewodnictwem Hydrobudowy i Alpine Bau. Stadion przypomina kształtem bursztyn, który otwiera się we wszystkich kierunkach na otaczające stadion płaszczyzny i kojarzy się z ruchomymi, płynącymi strumieniami. Projektanci wytyczyli pięć poziomów na obiekcie. Na poziomie 0 znajduje się część zarezerwowana dla ważnych osobistości. Ci specjalni goście mają dostęp do klubu Biznesowego Areny przez dostępne dla nich wejście główne. Wewnątrz klubu biznesowego, leży trybuna dla ważnych osobistości mieszcząca około 1500 miejsc. Regularni goście wchodzą na stadion osobnymi wejściami, znajdującymi się również na poziomie 0.

Na poziomie +1 na trybunie północnej znajduje się około 40 lóż. Na razie jest problem z ich komercjalizacją. Na stałe jest tylko 7 użytkowników. Koszt wynajęcia to wydatek powyżej 200 tysięcy złotych rocznie. Ponadto są miejsca biznesowe. Na ich zachodnim skrzydle przewidziano podwieszone oszklone stanowisko monitorowania stadionu. Po przeciwnej stronie wschodniej znajdują się pomieszczenie spikera stadionowego i studio telewizyjne z widokiem na stadion. W narożniku północno wschodnim tego poziomu znajduje się sekretariat klubu Lechia Gdańsk, biuro obsługi kibica, a w planach jest "Muzeum Lechii".

Poziom +2 stanowi punkt skupienia życia kulturalnego i gospodarczego. Górna kondygnacja trybuny północnej jest dostępna przez położoną centralnie główną klatkę schodową oraz podwójną windę gdzie mieszczą się loże i miejsca biznesowe. Naprzeciwko lóż znajdują się połączone z nimi obszernym korytarzem dwie części biurowe.

Na poziomie +3 to m.in. stanowiska dziennikarskie. Zostały one zaprojektowane - podobnie zresztą jak wszystkie inne elementy przeznaczone dla mediów zgodnie z najnowszymi wytycznymi FIFA. Poziom +4 to kondygnacja zawierająca wyłącznie instalacje techniczne, dostępne z poziomu 3 przez dwa wewnętrzne ciągi schodów.

Konstrukcję stadionu podtrzymują 82 słupy, każdy po ok. 38 m, wraz ze wspornikami (45 m). Musi to być szczególnie wytrzymała konstrukcja, gdyż projektanci uwzględnili to, że obiekt jest blisko morza, a zatem musi być odporny na silny, sztormowy, wiatr. W związku z tym model poddano sprawdzianowi w tunelu aerodynamicznym.

STADION W LICZBACH

 • Pojemność: 42 tyś. miejsc
 • Wymiary stadion: 236 x 203 x 45
 • Powierzchnia działki: ok. 25,5 ha
 • Powierzchnia zadaszenia: 44 000 m2
 • Ilość dźwigarów konstrukcji dachu: 82
 • Powierzchnia użytkowa: 36 000 m2
 • Powierzchnia komercyjna: 17 000 m2
 • Powierzchnia handlowo-usługowa: 9 000 m2
 • Powierzchnia strefy biznes: 3500 m2
 • Loże VIP: 40 (8 x 60 m2 i 32 x 30 m2)
 • Miejsca biznesowe: 1383
 • Wymiary boiska: 105 x 68 m
 • Fan Pub: 970 m2
 • Kioski gastronomiczne: 24
 • Ilość stanowisk kasowych: 113
 • Tor wrotkarski: 1715 m
 • Miejsca parkingowe: samochody - 2171 miejsc, autokary - 74 miejsca

WROCŁAW

Miasto za nowy stadion zapłaciło ponad 700 milionów złotych. Inwestycję zrealizowała spółka Wrocław 2012. Koncepcja architektoniczna została przygotowana przez JSK Architekci. Motyw przewodni to stadion-lampion, który ma podkreślać, że Wrocław to dynamicznie rozwijające się "miasto spotkań".

Charakterystycznym elementem konstrukcji jest rozpięta na stalowych pierścieniach siatka zewnętrzna, która okala stadion. Dzięki temu budowla sprawia wrażenie lekkiej i transparentnej. Siatka została wykonana z pokrytego teflonem włókna szklanego, co pozwala na zmienne iluminacje obiektu, w zależności od charakteru odbywających się imprez. Pod półprzezroczystą elewacją schowane są żelbetowe trybuny oraz cztery budynki satelitarne, które widziane z góry przypominają kształtem fasolki.

12 września 2008 roku ruszyły prace przygotowawcze i ziemne na terenie przyszłego stadionu na wrocławskich Maślicach. W pierwszej fazie wyburzono fundamenty starych budynków, które istniały na obszarze objętym budową. Następnie wyrównano teren i usunięto fundamenty. Następnie przeprowadzona została wycinka drzew. Zasypane zostały istniejące akweny, przeprowadzono wymianę gruntów, wybudowano przyłącza kanalizacji deszczowej i wodnej.

14 kwietnia 2009 roku prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, podpisał uroczyście umowę z Generalnym Wykonawcą stadionu - konsorcjum firm w składzie: Mostostal Warszawa S.A., J&P Avax, Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa przemysłowego Nr 2 "Wrobis" S.A oraz Modern Construction Design Sp. z o.o.

Wylewanie fundamentów ruszyło w czerwcu 2009 roku. Jednak 30 grudnia 2009 roku Spółka Wrocław 2012 rozwiązała kontrakt na "Wykonanie projektów wykonawczych dla nowego stadionu przy ul. Drzymały we Wrocławiu oraz budowę stadionu" ze wspomnianym konsorcjum. W specjalnym komunikacie wyjaśniono, że "po upływie 40 % czasu przeznaczonego na realizację inwestycji, generalny wykonawca wykonał nieco ponad 7 proc. prac na 22 proc. zaplanowane! Pełną winę za rozwiązanie kontraktu i czasowe wstrzymanie prac ponosi wykonawca robót. Prace budowlane zostały wstrzymane.

Nowy generalny wykonawca został wybrany w trybie "Zamówienia z wolnej ręki" - firma Max Boegl. Weszła na na teren budowy w kwietniu 2010 roku. Nadrobiono zaległości. Stadion uzyskał pozwolenie na użytkowanie 8 września 2011 roku. 17 września miała miejsce impreza oficjalnie otwierająca obiekt - koncert Georga Michaela. Jednak już tydzień wcześniej na tym obiekcie odbyła się walka o tytuł zawodowego mistrza świata w wadze ciężkiej w boksie federacji WBC pomiędzy Tomaszem Adamkiem a Witalijem Kliczko. Piłkarze natomiast na inauguracyjny mecz (Śląsk - Lechia) wyszli 28 października, a 11 listopada Polska zagra tutaj z Włochami.

Natomiast na długo przed otwarciem obiektu podpisano umowę z operatorem. Już 9 lutego 2010 roku została nim jedna z trzech największych firm na świecie - SMG. To konsorcjum w skład którego wchodzi: SMG, SMG Europe Limited Ltd. i SMG Deutschland GmbH. Umowa została podpisana na 12 lat. Za zarządzanie stadionem SMG rocznie otrzyma ok. 7 mln zł.Obiekt ma sześć kondygnacji z trybunami przekrytymi dachem. W poziomie przyziemia zlokalizowano strefy wejściowe, dojazdowe, techniczno - użytkowe, obsługi stadionu oraz parkingi. Poziom pierwszej kondygnacji jest głównym poziomem wejściowym. Dla kibiców rolę tę spełnia esplanada (estakada wejściowa), która od strony południowej i północnej wprowadza kibiców na teren stadionu.

Kolejne trzy kondygnacje to: w zakresie trybun jednopłaszczyznowa przestrzeń dla kibiców (miejsca wyłącznie siedzące), a w zakresie przestrzeni pod trybunami dwie kondygnacje promenad okalających stadion oraz cztery bryły obiektowe - satelity umieszczone na 4 bokach stadionu mieszczące pomieszczenia funkcjonalno - stadionowe. Ostatnia kondygnacja przewidziana jest dla osób czuwających nad dobrą transmisją telewizyjną oraz dla wszystkich służb, które będą dbać o bezpieczeństwo i komfort kibiców.

Obiekt podzielono na kilka stref. W tej VIP do dyspozycji gości są m.in.: parking pod koroną stadionu, Business Club na poziomie 1, na poziomie 3 loże gości, na wschodniej trybunie, na tym samym poziomie, znajduje się 10 pomieszczeń VIP do wynajęcia, tzw. Incentive Boxes. W strefie drużyn na poziomie 0 po stronie zachodniej stadionu zaprojektowane zostały dwa jednakowo wyposażone zaplecza dla drużyn, w których znajdują się: przebieralnia, pokój do masażu, natryski, toalety, pomieszczenie trenera, pomieszczenie do rozgrzewki. Dodatkowo zaprojektowano pomieszczenia z basenem rekreacyjnym. Tutaj mieszczą się także pomieszczenia dla lekarzy, sędziów, kontroli dopingu oraz delegatów UEFA.

STADION W LICZBACH

 • Powierzchnia działki stadionowej: 164152 m2
 • Obwód działki stadionowej: 1851,56 m
 • Powierzchnia zabudowy esplanady: 52753 m2
 • Powierzchnia zabudowy stadionu: 41017 m2
 • Powierzchnia zieleni: 5402 m2
 • Kubatura bez przykrycia (czyli kubatura pomieszczeń i poziomu E0) = ok. 297 556m3
 • Kubatura przykrycia (czyli kubatura zadaszenia bez trybun i bez kubatury pomieszczeń zamkniętych) = ok. 488 842m3
 • Wymiary obiektu: 272x224 m
 • Wysokość obiektu: 39,33 m = 155,05 m n. p. m.
 • Poziom kondygnacji 0: +-0,00m=115,72 m n.p.m.
 • Liczba kondygnacji: 6
 • Liczba miejsc siedzących zadaszonych: 42 771

KIJÓW

Finał Euro 2012 odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Ukraina liczy, że będzie to nie apogeum, a dopiero preludium w funkcjonowaniu tego obiektów podczas największych imprez sportowych. Jako że stadion będzie wielofunkcyjny zakłada się, że w przyszłości będzie się ubiegać o organizację m.in. mistrzostw Europy i świata w lekkoatletyce. Przepustką do dalszej ekspansji ma być nie tylko sukces piłkarskiego championatu, ale również odwołania do przeszłości. W Kijowie w 1980 roku grali piłkarze w trakcie igrzysk olimpijskich.

W stolicy Ukrainy nie przeszła bowiem koncepcja, aby na Euro wybudować nowy obiekt od podstaw. Zdecydowano się na gruntowną modernizację Stadionu Olimpijskiego, który do użytku oddany został w 1923 roku. Oczywiście od premiery był wielokrotnie już przebudowany i dostosowany do wówczas obowiązujących standardów. Takie rekonstrukcje miały miejsce w latach: 1941, 1966, 1978 i 1999. Po ostatniej przebudowanie na trybunach mogło zasiąść 83 tysiące kibiców. Teraz pojemność widowni ograniczona została do 70 tysięcy, ale i tak stadion będzie największym z aren mistrzostw Europy. Obiekt usytuowany jest w centrum miasta.

Za obecny projekt, nie tylko stadionu, ale zagospodarowania najbliższego otoczenia (zaplecze gastronomiczne, parkingi), odpowiadała niemiecka firma GMP, która wcześniej pracowała m.in. przy modernizacji stadionu olimpijskiego w Berlinie.

Projekt nawiązuje do konstrukcji latającego talerza. Składa się ze szkła i metalu. Konstruktorzy zapewniają, że stadion wytrzyma nawet trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Trybuny są osłonięte półprzezroczystym dachem z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, wzmocniony włóknem szklanym. Ma on nie tylko chronić przed deszczem, ale zapewnić również dostateczny dostęp promieni słonecznych oraz odpowiednią akustykę. To oryginalne rozwiązanie architektoniczne, gdyż membranowy dach jest rozpięty na linowej konstrukcji. Na całej jego powierzchni rozmieszczono na specjalnych konstrukcjach 640 przezroczystych kopuł o średnicy dochodzącej do 3,5 metra, które zapewniają dodatkowe doświetlenie stadionu.

Stadion jest obiektem wielofunkcyjnym, równolegle z boiskiem piłkarskim zbudowano wokół niego bieżnię lekkoatletyczną wraz z urządzeniami do skoków i rzutów. Wokół stadionu powstaje centrum rozrywkowo-rekreacyjne. Ponadto zbudowany zostanie kompleks gastronomiczny, w tym bary i restauracje. Przewidziano również miejsce na powierzchnie handlowo-usługową. Wokół stadionu do dyspozycji będzie dostępne 225 miejsc parkingowych dla autokarów i 1750 dla samochodów. W pobliżu stadionu powstanie kolejnych 450 miejsc dla autokarów i 6500 dla samochodów.

Modernizacja stadionu rozpoczęła się w grudniu 2008 roku. Wiosną 2010 roku było zagrożenie, czy obiekt powstanie na czas. Budowa była zaawansowana zaledwie w jednej trzeciej, a opóźnienie prac względem harmonogramu wynosiło 6 miesięcy. Nigdy nie obawiałem się o przygotowania Polski, ale taka obawa towarzyszyła nam w przypadku Ukrainy, przyznał goszczący jesienią w Gdańsku Michel Platini, prezydent UEFA. Mimo to Kijów zdążył na czas. Humorów współgospodarzy nie zepsuło nawet opóźnienie związanie z dostarczeniem ważnego elementu konstrukcji dachu, które przesunęło termin oddania o kolejne dwa miesiące. Ostatecznie huczne otwarcie Stadionu Olimpijskiego odbyło się 8 października 2011 roku. Gwiazdą wieczoru była słynna kolumbijska piosenkarka Shakira, a 11 listopada piłkarze Ukrainy zagrali tam z Niemcami.

Według naszych szacunków wydatki na utrzymanie kijowskiego obiektu wynosić będą około 120-125 milionów hrywien (ok. 47-49 mln złotych). Na przyszły rok zaplanowaliśmy dochody w wysokości 110 mln hrywien, czyli pozostaje około 10 procent niedoboru. W działalności operacyjnej "Olimpijski" wyjdzie na "zero z plusem" za dwa lata. Wówczas dochody powinny w pełni pokryć koszty, ocenia minister infrastruktury Ukrainy, Borys Kołesnikow.

Liczby stadionu

 • Pojemność - 69 000
 • Loże VIP - 150 miejsc
 • Miejsca dla mediów - 212
 • Miejsca parkingowe - 6500
 • Koszt budowy - 1 mld zł

* artykuł powstał na podstawie materiałów opracowanych przez spółki realizujące budowy stadionów w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu.
Zdjęcia: Warszawa – Narodowe Centrum Sportu; Wrocław - Wrocław 2012 Sp. z o. o.; Gdańsk - Lechia Operator Sp. z o.o. ; Poznań - EURO Poznań 2012 sp. z o.o.

logo footer