BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Prawidłowe uzdatnianie wody w basenie z rynną przelewową

Jak prawidłowo uzdatnić wodę basenową w basenie z rynną przelewową? Odpowiedzi na to pytanie udziela firma Baspol.

W celu prawidłowego uzdatniania wody basenowej, odprowadzenie całej ilości wody basenowej odbywa się przez rynnę przelewową. Woda przelewa się przez górną krawędź basenu do rynny, z której jest odprowadzana grawitacyjnie do zbiornika wyrównawczego, mającego za zadanie odebrać również wodę przelewającą się wskutek zakłócenia lustra wody przez kąpiących się. Przed zbiornikiem montuje się zawór z odejściem umożliwiającym czyszczenie rynny przelewowej tak, aby zanieczyszczenia odprowadzić bezpośrednio do kanalizacji.

Wielkość zbiornika dobiera się na podstawie wielkości basenu oraz wydajności filtra.  Zbiornik przelewowy (wyrównawczy) powinien mieć możliwość całkowitego opróżnienia w celu okresowego czyszczenia i dezynfekcji. Woda magazynowana w nim musi wystarczyć na wypłukanie filtra. Regulator poziomu wody w zbiorniku przelewowym steruje pracą elektrozaworu dopuszczającego świeżą wodę do zbiornika przelewowego, reguluje poziom wody w basenie, niweluje straty wody powstałe po wypłukaniu filtra lub podczas parowania czy rozchlapywania na plażę basenu; w przypadku wystąpienia niekontrolowanego opróżnienia zbiornika zabezpiecza pompę obiegową przed suchobiegiem.

Woda w basenie uzdatniana jest w obiegu zamkniętym. Pompa obiegowa pobiera wodę ze zbiornika i tłoczy ją na filtr. Wydajność pompy obiegowej powinna odpowiadać obliczonej wydajności instalacji, zaś wysokość podnoszenia uwzględniać straty hydrauliczne instalacji basenowej.

  - Pierwszym wstępnym etapem uzdatnienia wody basenowej jest jej flokulacja. Zanieczyszczenia koloidalne zostają zdestabilizowane i wytrącają się na złożu filtracyjnym. W tym celu stosuje się koagulant, dozowany małymi dawkami bezpośrednio ze zbiornika przy pomocy pompki dozującej. 

  - Filtracja jest drugim etapem procesu uzdatnienia wody basenowej. Złoże filtra zatrzymuje zanieczyszczenia, które są następnie usuwane z filtra podczas jego płukania.

  - Aby zapewnić komfort kąpiącym się za filtrem montuje się wymiennik ciepła. Optymalna temperatura wody to 26-28°C dla basenów rekreacyjnych (max to 37°C wanny do masażu).

  - Za filtrem i wymiennikiem ciepła do wody należy zadozować środek korygujący pH. Ustalenie pH na poziomie 6,5 – 7,6 ma istotny wpływ na działanie dezynfekcyjne chloru.

  - W celu zapewnienia warunków bakteriostatycznych w niecce prowadzone jest chlorowanie. Ilość dozowanego chloru zależna jest od wielkości niecki oraz właściwości wody.  Dozowanie podchlorynu sodu jak i korektora pH odbywa się przy zastosowaniu stacji dozujących, sterowanych urządzeniem kontrolno-pomiarowym, odpowiedzialnym za pomiar i regulację parametrów chemicznych wody.

  - Wszystkie urządzenia sterowane są ze wspólnej szafy elektrycznej.

  - Uzdatniona, podgrzana i chlorowana woda jest wprowadzana do basenu poprzez dysze denne lub ścienne.

Zaletą basenów z rynną przelewową jest lepsze wymieszanie wody w basenie, brak powstawania linii wodnej oraz lepszy efekt wizualny w porównaniu z basenami skimmerowymi. Decydując się na basen z rynną przelewową musimy się jednak liczyć z większymi kosztami związanymi z wykonaniem niecki z rynną oraz dodatkowym kosztem zbiornika przelewowego.

logo footer