BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Prawidłowe uzdatnianie wody w basenie ze zbieraczem powierzchniowym

Jak prawidłowo uzdatnić wodę basenową w basenie ze zbieraczem powierzchniowym? Odpowiedzi na to pytanie udziela firma Baspol.

Właściwy obieg wody w basenie zapewniony zostaje przez wyposażenie montowane na ścianie i dnie basenu. Odpływ punktowy - skimmer, montowany jest w górnej części ściany szczytowej, po głębszej stronie basenu. W pobliżu zainstalowany jest spust denny, który spełnia dwie funkcje: zasysanie wody podczas filtracji oraz opróżnianie basenu (w przypadku wymiany wody).  

Dopływ przefiltrowanej wody odbywa się przez dysze ścienne montowane po przeciwległej stronie niż skimmer. Obok skimmera zamontowany jest regulator poziomu zapewniający utrzymanie właściwego poziomu wody w basenie. Steruje on zaworem dopuszczającym świeżą wodę do instalacji.  

Pompa obiegowa zasysa a następnie tłoczy wodę na filtr piaskowo żwirowy. W basenie prywatnym należy przewidzieć cyrkulację całej pojemności basenu 4 razy na dobę. W zależności od pojemności basenu dobrany zostanie odpowiedni zestaw filtracyjny.  

Pierwszym wstępnym etapem uzdatnienia wody basenowej jest jej flokulacja. Zastosowanie środka chemicznego pozwala na wytrącanie zanieczyszczeń na filtrze. Koagulant jest dozowany małymi dawkami bezpośrednio ze zbiornika przy pomocy pompki dozującej.   

Filtracja jest drugim etapem procesu uzdatnienia wody basenowej. Złoże filtra zatrzymuje zanieczyszczenia, które są następnie usuwane z filtra podczas jego płukania. W celu zapewnienia komfortu kąpiącym się za filtrem montuje się wymiennik ciepła. Zamiast wymiennika można zamontować elektryczny podgrzewacz wody lub kolektor słoneczny.  

Za filtrem i wymiennikiem ciepła do wody należy zadozować środek korygujący pH. Ustalenie pH na poziomie 6,5 - 7,6 ma istotny wpływ na działanie dezynfekcyjne chloru. 

W celu zapewnienia warunków bakteriostatycznych w niecce prowadzone jest chlorowanie. Ilość dozowanego chloru zależna jest od wielkości niecki oraz właściwości wody. Dozowanie podchlorynu sodu jak i korektora pH odbywa się przy zastosowaniu stacji dozujących, sterowanych urządzeniem kontrolno-pomiarowym, odpowiedzialnym za pomiar i regulację parametrów chemicznych wody.

logo footer