BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Place zabaw: Lakierowanie drewnianej piaskownicy

Lato to okres, w którym najmłodsi mogą najpełniej korzystać z uroków gwarantowanych przez ładną pogodę. Zabawa w piaskownicy to jedno z ich ulubionych zajęć, które poza radością pozwala także na rozwój wyobraźni. Aby dzieci bezpiecznie mogły spędzać czas w drewnianych piaskownicach, należy zadbać o nienaganny stan wszystkich elementów.

Drewno jest stosunkowo bezpiecznym materiałem, z którego wykonane są różnego rodzaju elementy przeznaczone do użytku przez dzieci. Poza zabawkami i mebelkami, bardzo często stosuje się je także do budowy piaskownic. Taka konstrukcja jest tania i łatwa w przygotowaniu, pozwala na indywidualne dopasowanie jej do miejsca, w którym ma się znaleźć, a także umożliwia stworzenie ciekawej aranżacji z pozostałymi elementami otoczenia w przydomowym ogrodzie bądź na trawniku.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo najmłodszych, którzy w ferworze niczym nie skrępowanej zabawy potrafią zrobić sobie krzywdę w sposób nie mieszczący się momentami w wyobraźni dorosłych. Aby drewniane elementy piaskownicy nie sprawiały nadmiernego zagrożenia, ich krawędzie, elementy łączące, a także cała powierzchnia, powinny być idealnie gładkie. Nie tylko zapobiegnie to powstawaniu niebezpiecznych drzazg, ale sprawi, że łatwo będzie zachować je w czystości.

Drewniane elementy bezpieczne dla najmłodszych

Rynkowa oferta drewnianych piaskownic jest bardzo szeroka. Można wybierać ze zwykłych, kwadratowych konstrukcji przez wielokątne z zamykaną pokrywą czy bocznymi ławeczkami aż po stylizowane na żaglówki. Dzięki dostępności różnego rodzaju drewna możemy także wykonać ją sami i tym samym zredukować koszty. W każdym przypadku naturalny surowiec należy prawidłowo zabezpieczyć. Przede wszystkim konieczne jest szczegółowe sprawdzenie gotowej, wykonanej fabrycznie i zakupionej piaskownicy. W trakcie transportu czy też składania z dostarczonych części powierzchnia może bowiem ulec zadarciom lub zadrapaniom, które powodują powstawanie drzazg.

Równie uważnie trzeba przejrzeć drewniane deski i listwy w sytuacji, kiedy na własną rękę podejmujemy się jej wykonania. W przypadku stwierdzenia nierówności, konieczne jest przeszlifowanie ich papierem ściernym o niskiej granulacji, aby usunąć większe nierówności. Następnie należy oczyścić całość papierem o wysokiej granulacji. Pozwoli to zmatowić powierzchnię, usunąć tłuste, nie zawsze dobrze widoczne zabrudzenia, które mogły powstać w procesie produkcyjnym bądź w trakcie wykonywania piaskownicy, co przyczyni się do stworzenia lepszej przyczepności do podłoża środka powierzchniowego. Przed jego aplikacją warto także odpylić całość za pomocą sprężonego powietrza lub chociaż suchej szmatki, a następnie przetrzeć drewno np. benzyną ekstrakcyjną. Po całkowitym wyschnięciu można zabrać się do lakierowania drewna.

Piaskownica jak malowana

Lakierowanie drewna przeznaczonego do użytku przez dzieci należy wykonać ze szczególną starannością. Jeżeli nie było ono wcześniej pokrywane żadnym środkiem zabezpieczającym, warto je przede wszystkim zaimpregnować. Bezbarwny wodny impregnat Bondex Wood Preserver będzie odpowiednim rozwiązaniem, które skutecznie ochroni strukturę naturalnego surowca przed insektami i innymi mikroorganizmami.

Środek zniszczy także zarodniki bądź larwy owadów, które mogły się w nim znaleźć jeżeli drewno pozostawione było bez osłony zanim zostało przeznaczone do wykorzystania bądź przekazane do sprzedaży jako gotowy produkt. Ostateczne wykończenie najlepiej przeprowadzić przy pomocy wysokiej jakości produktu, który stworzy powłokę trwale chroniącą podłoże.

Bondex Universal to lakier barwiący do zdobienia i ochrony drewna. Nadaje się zarówno do prac renowacyjnych, jak i do aplikacji na świeże drewno. Zabezpiecza naturalny surowiec przed intensywnym działaniem promieni UV, a także wody. Środek tworzy wysoce odporną, elastyczną warstwę, która nie łuszczy się i nie pęka w momencie, kiedy drewno zwiększa bądź zmniejsza swoją objętość przy zmianie wilgotności i temperatury powietrza.

Drewniana piaskownica zabezpieczona lakierem Bondex Universal jest również bardzo łatwa do czyszczenia, nie przywiera do niej brud, a wszelkiej nieczystości można sprawnie i łatwo usunąć przy użyciu zwilżonej szmatki. Już 2-3 warstwy preparatu pozwalają na osiągnięcie zadowalających właściwości ochronnych. Po całkowitym wyschnięciu gładka faktura powłoki lakierowej gwarantuje bezpieczeństwo najmłodszych, a silnie związana wierzchnia warstwa drewnianego podłoża jest odporna na uderzenia czy tarcie piaskiem. Dzięki temu nie powstają najbardziej niebezpieczne dla najmłodszych drzazgi, a szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy nie mają możliwości rozwoju.

źródło i zdjęcia: BONDEX

logo footer