BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Instalacje w obiektach sportowo-rekreacyjnych

Instalacje w obiektach sportowo-rekreacyjnych najczęściej nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale to one decydują o komforcie użytkowników i widzów.


Instalacje w obiektach sportowo-rekreacyjnych: Instalacje grzewcze

Obiekty sportowe z reguły charakteryzują się dużymi kubaturami, co sprawia, że opłaty za ogrzewanie stanowią bardzo istotną pozycję w kosztorysie eksploatacyjnym. Dlatego wybór systemu grzewczego musi być bardzo dobrze przemyślany i uwzględniać potrzeby i możliwości danego inwestora.

Wiele obiektów sportowych podłączonych jest do lokalnej sieci ciepłowniczej. W przypadku pozostałych inwestorzy mogą wybierać spośród kilku technologii. Kotłownie węglowe to przeżytek, popularność zdobywają za to rozwiązania bardziej ekologiczne i ekonomiczniejsze, takie jak instalacje solarne czy systemy oparte na kotłach kondensacyjnych, które kojarzyły się dotychczas z budownictwem jednorodzinnym. Paliwem może być np. biomasa, gaz ziemny lub olej opałowy. Instalacje grzewcze można wzbogacić o pompy ciepła czy ogrzewanie podłogowe (o czym poniżej).

 
 fot. Regulus-system

Na świecie coraz większą popularnością cieszą się budynki wykonane w standardzie pasywnym. Ich przegrody zewnętrzne mają bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię jest kilkukrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach.

W Polsce powstały póki co dwa obiekty sportowe w tej technologii - hale w Słomnikach i Krakowie. Koszty ogrzewania można zredukować nawet o 75% stosując wspomniane pompy ciepła, które efektywnie odzyskują energię z ogrzanego powietrza czy wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu paliwem mogą być nawet ścieki. Wykorzystując je nie tylko oszczędzamy, ale także zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska.

Z kolei lepsze rozprowadzanie ciepła w halach sportowych zapewnia system ogrzewania podłóg sportowych. Można go stosować zarówno pod posadzkami drewnianymi, jak i wykonanymi z tworzywa sztucznego.

Zdecydowanym ułatwieniem dla użytkowników - w tym przypadku piłkarzy czy rugbystów - jest podgrzewana murawa. Taka instalacja znacznie wydłuża sezon, poprawia komfort gry i wpływa na zmniejszenie ilości kontuzji. Składa się z listew montażowych, na których umieszcza się rury grzewcze, do których doprowadzany jest czynnik grzewczy.

Instalację można stosować zarówno na nowych, jak i modernizowanych obiektach, pod murawami naturalnymi, jak i sztucznymi. W tym drugim przypadku, aby uniknąć nagrzania gumowego granulatu, na instalacji należy umieścić specjalną panelową przegrodę. Dzięki systemowi ogrzewania zniknie problem z mechanicznym odśnieżaniem, które powoduje ubytek granulatu i niszczy trawę.

Instalacje w obiektach sportowo-rekreacyjnych: Wentylacja

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w budynku - usuwanie zużytego i doprowadzenie świeżego powietrza. Proces ten ma szczególne znaczenie właśnie w obiektach sportowych, w których gromadzi się dużo osób i potrzeba właściwego mikroklimatu dla sportowców. Hale sportowe, kluby fitness czy stadiony mają wiele stref i pomieszczeń, dlatego projektując system wentylacji trzeba dobrze znać ich specyfikę i wymagania. Sam sposób montażu nawiewników i wywiewników determinuje z kolei konstrukcja danego obiektu. Znaczenie ma też sposób rozprowadzania powietrza w obiekcie - zbyt duża prędkość może powodować odczuwanie chłodu i wrażenie przeciągu. Parametry wentylacji należy dopasować w zależności od sposobu wykonania izolacji cieplnej i paroizolacji przegród budowlanych. Właściwe zaprojektowanie systemu wentylacyjnego wymaga dużego doświadczenia. Na szali leżą późniejsze kłopoty eksploatacyjne i kosztowne naprawy.

Instalacje w obiektach sportowo-rekreacyjnych: Klimatyzacja

W przypadku większych obiektów, szczególnie hal basenowych (ze względu na nagromadzenie chloru, wody i wilgoci), do uzdatniania powietrza nie wystarczy sama instalacja wentylacyjna, konieczne jest uzupełnienie jej o klimatyzację. Jej najważniejszym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, ruchu powietrza, wilgotności i składu chemicznego powietrza, a także ochrona konstrukcji budynku przed parą wodną oraz racjonalne zużycie energii.

Prawidłowe zaprojektowanie instalacji klimatyzacyjnej wymaga jeszcze większych kompetencji niż w przypadku wentylacji. Nie ma bowiem jednego wzorca, wszystko zależy od właściwości danego obiektu. Jeśli chodzi o hale basenowe, znaczenie ma lokalizacja i zorientowanie budynku względem stron świata, konstrukcja ścian budynku, kubatura i kształt hali, zastosowane przeszklenia, a także powierzchnia niecki basenowej i atrakcje basenowe. Wreszcie spodziewana frekwencja, bo komfort użytkowników jest przecież sprawą kluczową.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że projektanci nie mają do dyspozycji ściśle określonych wytycznych. Polska norma dotycząca właściwych parametrów powietrza dotyczy bowiem wszystkich pomieszczeń, w których przebywają ludzie, natomiast obiekty basenowe mają specyficzne wymagania. Dlatego zaleca się, aby w halach basenowych programować wyższe niż zapisane we wspomnianej normie temperatury (18-30°C latem i 22-30°C zimą). Dzięki temu pływający nie będą odczuwali chłodu, a parowanie wody z basenu będzie mniej intensywne. W efekcie zmniejszy się też zużycie energii. Oczywiście nie można przesadzić, bo spowoduje to wykraplanie się wody na przegrodach basenu i może spowodować uczucie duszności u użytkowników basenu.

Wykraplanie to problem spotykany nie tylko w przypadku ustawienia zbyt wysokiej temperatury powietrza. Mamy z nim do czynienia także w momencie zetknięcia się pary wodnej z zimną przegrodą (tzw. punkt rosy). W halach basenowych są nimi okna, które mają niższą izolacyjność niż ściany. Remedium jest zainstalowanie nawiewu kurtynowego, który usuwa wilgoć i podnosi temperaturę przy powierzchni okna. Systemy klimatyzacyjne generują spore koszty, dlatego warto sięgać po racjonalizatorskie rozwiązania: recyrkulację powietrza, odzysk ciepła z powietrza czy pompy ciepła.

Właściwy dobór parametrów i wydajności klimatyzacji jest kluczowy nie tylko z uwagi na komfort użytkowników basenu, ale także z punktu widzenia samej konstrukcji budynku.fot. Ekomafot. Ekoma

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Luxbud

logo footer