BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Baseny i odnowa biologiczna

W ostatnich latach w Polsce powstało kilkaset nowych basenów i ośrodków odnowy biologicznej. Taka fala nie byłaby możliwa bez strumienia funduszy z Unii Europejskiej. Mimo to nasze potrzeby w tym zakresie wcale nie są zaspokojone.


BASENY

Ostatnie lato zdominowały doniesienia o utonięciach - liczba tych zdarzeń była w Polsce rekordowa. Specjaliści wiążą ten fakt z brakiem powszechnego dostępu do bezpiecznych obiektów pływackich i wynikającą z tego niską kulturą pływania w naszym kraju. Basenów - mimo ostatniej fali inwestycyjnej - musi więc przybywać, ale ważne, żeby tego typu przedsięwzięcia były dobrze przemyślane. A jak się buduje w Polsce?

Skomplikowana technologia

Większość polskich pływalni to obiekty zakryte - nieliczne są przykłady samorządów, które zdecydowały się ostatnio na budowę kąpielisk odkrytych, czynnych sezonowo (Bielsko-Biała). To nie dziwi, biorąc pod uwagę nasz klimat. Nieco inaczej jest u naszych południowych sąsiadów: Czechów i Słowaków, a także w dalej położonych Węgrzech. Tamtejsze pływalnie często wykorzystują jednak wodę termalną. W Polsce ta technologia jest dopiero odkrywana, ale przykłady podhalańskich term Bania i Bukowina są bardzo obiecujące.

Jeśli chodzi o technologię, wybór również nie jest wielki. Najczęściej spotyka się pływalnie z niecką żelbetową z okładziną ceramiczną, choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się budowa niecek ze stali nierdzewnej. Jest ona nieco droższa, ale później tańsza w eksploatacji. Niezależnie od tego wyboru należy pamiętać, że basen jest jednym z najbardziej skomplikowanych technologicznie obiektów sportowych, a wszystkiemu "winna" jest oczywiście woda. Z tego powodu konstrukcja basenu musi być wyjątkowo szczelna, a duża kubatura hali basenowej odpowiednio wentylowana i klimatyzowana. Nie bez znaczenia jest też zapewnienie optymalnego systemu dezynfekcji wody. Najczęściej spotykanym dezynfektorem jest chlor, a na popularności zyskuje ozon, promienie UV i sól. Aby obniżyć koszty eksploatacyjne, stosuje się takie rozwiązania jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Aquaparki i te mniejsze

 
 fot. Mazur

Większość polskich basenów to obiekty małe, najczęściej o długości toru 25 metrów. Pływalni olimpijskich z 50-metrowymi torami jest w Polsce zaledwie kilka. W ostatnich latach powstała moda na budowę aquaparków, przy czym należy pamiętać, że wiele tego typu obiektów "aquaparkami" jest tylko z nazwy. Większość nie posiada rozbudowanej strefy rekreacji, a więc - oprócz głównego basenu (basenów) pływackiego - również basenów rekreacyjnych o zróżnicowanych kształtach, głębokości i temperaturze wody, a także szeregu atrakcji basenowych w postaci zjeżdżalni, sztucznych rzek, sztucznych fal, jacuzzi, gejzerów, leżanek czy tzw. dmuchańców. Ilość rozwiązań w tej materii jest właściwie nieograniczona. Zwykła zjeżdżalnia nie zaimponuje dziś żadnemu użytkownikowi, dlatego firmy z branży nie ustają w wymyślaniu zaskakujących nowinek.

Największe polskie aquaparki - Termy Maltańskie w Poznaniu, Park Wodny w Krakowie czy aquapark Fala w Łodzi - posiadają różnorodne atrakcje i ponad 2 tys. m kw. powierzchni lustra wody. Symptomatyczne jest to, że najbardziej okazałe parki wodne w Polsce zlokalizowane są po zachodniej stronie Wisły, a ścianę wschodnią można określić mianem pustyni. Nawet stolica doczekała się tylko namiastki aquaparku w postaci Wodnego Parku Warszawianka. Niezależnie od wielkości obiektu, każdy zarządca musi walczyć o klientów. Basen stanowi przecież taką samą ofertę spędzania wolnego czasu jak kino czy galeria handlowa. Stąd wysyp intrygujących zajęć w rodzaju aquaaerobiku, aquabike czy ćwiczeń dla seniorów. Generalna tendencja jest następująca: duża różnorodność, mniejszy nacisk na sport, a większy na rekreację, imprezy tematyczne, dostępność gastronomii itp.

Liczyć się z kosztami

Wszystko po to, aby generować jak największe przychody. Obiekty basenowe - przede wszystkim ze względu na media - są bowiem bardzo kosztochłonne i mogą zrujnować niejeden samorządowy budżet (obiekty komunalne stanowią ogromną większość obiektów basenowych w Polsce). Jak temu zaradzić? Jednym z rozwiązań jest stosowanie wspomnianych odnawialnych źródeł energii czy materiałów, których eksploatacja jest tańsza.

Nie ma co się jednak oszukiwać - najwięcej błędów przytrafia się na etapie przygotowywania inwestycji. Wielu polskich inwestorów, dzięki łatwej dostępności funduszy unijnych, budowało drogo, na wyrost, na zasadzie: "potem jakoś to będzie". Stąd perełki w postaci planu (na szczęście niezrealizowanego) budowy term w Gostyninie. Przypomnijmy: 20-tysięczne miasteczko chciało wybudować za blisko 300 mln zł największy w Polsce aquapark! Ulubieńcem mediów są też budowane właśnie za blisko 100 mln zł Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim. W tym przypadku okazało się, że woda "termalna" ma za niską temperaturę, a jej ogrzanie będzie kosztowało rocznie 800 tys. zł. Jak widać, inwestycja basenowa to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale także solidna praca z rachunkowości.

ODNOWA BIOLOGICZNA

 
 fot. Aspekt

Kolejną, coraz bardziej rozpowszechniającą się w Polsce modą jest korzystanie z zabiegów odnowy biologicznej. Choć wiele miejsc oferujących tego typu usługi mieści się pod wspólnym dachem z pływalniami, nie brak też autonomicznych, wyspecjalizowanych w tym placówek.

Pojęcie odnowy biologicznej obejmuje szerokie spektrum: od masaży, poprzez kąpiele lecznicze, po specjalistyczne zabiegi fizykoterapeutyczne. Z uwagi na profil "Informatora Budownictwa i Sprzętu Sportowego" skupimy się na trzech formach odnowy: relaksie w wysokiej oraz ekstremalnie niskiej temperaturze, a także w stanie niedoboru tlenu.

Sauny

Zwyczaj saunowania przywędrował do nas z Finlandii i zyskuje coraz większą popularność. Generalnie rozróżnia się trzy rodzaje saun (z różnymi wariantami): suche, mokre oraz na podczerwień (infrared). Te pierwsze charakteryzują się najwyższą, sięgającą nawet 120°C temperaturą i niską wilgotnością. Zbudowane są z drewna, a ciepło daje specjalny piec z kamieniami. W saunach mokrych temperatura jest nieco niższa, za to wilgotność sięga kilkudziesięciu procent. Ściany obłożone są ceramiką, a ciepło pochodzi z generatora pary. Sauny infrared wyposażone są natomiast powierzchniowy system ogrzewania podczerwienią, a maksymalna temperatura wynosi w nich 50°C.

Duże kompleksy saunowe wyposażone są w kilka, a nawet kilkanaście różnego rodzaju saun, np. wykorzystujących aromaterapię. W Polsce pod względem oferty wyróżniają się m.in. Termy Rzymskie w Czeladzi, Termy Maltańskie w Poznaniu i Termy Bania w Białce Tatrzańskiej.

Krioterapia

Krioterapia polega na zastosowaniu temperatury poniżej -100°C na organizm ludzki, celem wykorzystania reakcji fizjologicznych na zimno. Tak ekstremalne warunki uruchamiają naturalne mechanizmy obronne, czego skutkiem jest brak czucia bólu, wzrost ukrwienia tkanek, wzrost produkcji adrenaliny i testosteronu. Krioterapia z powodzeniem wykorzystywana jest do regeneracji i rehabilitacji organizmu (np. przy urazach ortopedycznych), może być także uzupełnieniem oferty hoteli SPA, klubów odnowy biologicznej czy ośrodków sportu.

Hipoksja

Hipoksja to stosunkowo nowa metoda rehabilitacji i treningu. Oznacza stan niedoboru we krwi tlenu, tak powszechny w górach na dużych wysokościach. Okazuje się, że w takich warunkach organizm reaguje wzmożoną produkcją czerwonych krwinek i jest w stanie lepiej transportować tlen. Oddychanie jest bardziej efektywne, a krążenie krwi dużo sprawniejsze niż w normalnych warunkach. W efekcie organizm staje się wydolniejszy i odporniejszy, poprawia się też kondycja i przemiana materii. Takie warunki sprzyjają nie tylko profesjonalnym sportowcom. Hipoksja może wspomagać leczenie schorzeń dróg oddechowych i alergii, cukrzycy, nadciśnienia i otyłości, bywa pomocna także w rehabilitacji po urazach ortopedycznych.

W Polsce powstały już pierwsze ośrodki z hipoksją: w Nowym Sączu i Katowicach, a także hotel w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Mazur

logo footer