BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Place zabaw i tereny rekreacyjne

Plac zabaw to istotny element każdego osiedla mieszkaniowego, przedszkola, a po ostatniej reformie edukacyjnej także szkoły. Jego odpowiednikami dla osób nieco starszych są tereny rekreacyjne, takie jak skateparki czy siłownie zewnętrzne. A tych przybywa w Polsce niemal z dnia na dzień.


PLACE ZABAW

Przestrzeń publiczna dookoła nas robi się coraz bardziej kolorowa, w pewnej mierze także za sprawą nowoczesnych placów zabaw. Krajobraz zmienia się nie tylko na polskich osiedlach, ale również wokół przedszkoli i szkół. Większość tego typu obiektów powstaje w dużych miastach, przede wszystkim za sprawą rosnącej świadomości inwestorów co do konieczności zapewnienia dzieciom bezpiecznej rozrywki.

Równie duże znaczenie ma program Ministerstwa Edukacji Narodowej "Radosna Szkoła". W jego ramach budżet państwa przeznaczy w latach 2009-2014 na wsparcie finansowe dla szkół, służące m.in. unowocześnianiu lub budowie placów zabaw, blisko 900 mln zł. O czym należy pamiętać decydując się na taką inwestycję?

Najważniejsze są atrakcje

 
 fot. Agencja Dzieciak

Najważniejszym elementem każdego placu zabaw są oczywiście urządzenia zabawowe. Mogą być one wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna. Wybór elementów wyposażenia jest bardzo szeroki. Najwięcej frajdy sprawia dzieciom zabawa w różnego typu zestawach zabawowych imitujących zamki, samoloty czy statki. Ich nieodzownymi częściami są drabinki i zjeżdżalnie. Równie istotne są elementy wolno stojące: domki, piaskownice, karuzele, huśtawki czy lokomotywy. Popularnością cieszą się także mini ścianki wspinaczkowe i urządzenia do wspinania z lin.

Im bardziej kolorowe elementy wyposażenia placu zabaw, tym lepiej. Dobrze też, gdy plac będzie wyposażony w oryginalne elementy, ideałem byłoby ich zróżnicowanie uwzględniające odrębność danego regionu.

Nie można zapominać o elementach dodatkowych: ławkach dla opiekunów, koszach na śmieci czy regulaminie placu zabaw. Priorytetem każdego inwestora powinno być bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw, dlatego należy zadbać, aby wszystkie urządzenia posiadały odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją jakości i bezpieczeństwa.

Bardzo ważne jest też bieżące monitorowanie stanu urządzeń na placach zabaw i ich konserwacja. Jeden z raportów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wykazał, że najczęstszymi uchybieniami spotykanymi przez kontrolerów są uszkodzone, zniszczone, niewłaściwie zakotwiczone lub wybrakowane elementy zabawowe, odkryte i wystające ostre elementy urządzeń, a także nierówności terenu.

Niedoceniana nawierzchnia

 
 fot. Tetrum

Niezwykle istotnym, choć nie zawsze docenianym elementem placu zabaw jest nawierzchnia. Według specjalistów źle dobrane podłoże jest przyczyną aż 60% wszystkich wypadków na placach zabaw.

Najczęściej spotyka się nawierzchnie z piasku, trawiaste oraz syntetyczne. Te ostatnie podbiły serca maluchów, ponieważ są kolorowe i bardzo dobrze amortyzują upadki. W tym kontekście ważna jest elastyczna podbudowa - sama miękka warstwa wierzchnia nie będzie w stanie spełnić swojej roli. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj nawierzchni, musimy też pamiętać, aby poliuretan miał niski współczynnik przewodzenia ciepła, co zapobiegnie jego nagrzewaniu się w upalne dni.

Myśląc o podłożu, należy wystrzegać się umieszczania twardych elementów nawierzchni (beton, krawężniki) w pobliżu elementów, z których mogą spaść dzieci.

Place zabaw nie powinny być zlokalizowane bliżej niż 10 metrów od głównych ciągów komunikacyjnych oraz 15-20 metrów od budynków mieszkalnych. Teren powinien być choć częściowo zacieniony, ogrodzony nieostrym ogrodzeniem o wysokości minimum 1 metra i posiadać furty o szerokości umożliwiającej wejście osobie z wózkiem dziecięcym. Należy egzekwować zakaz wprowadzania na plac zabaw zwierząt, które mogą zanieczyścić piaskownice.

Powyższe wymagania pokazują, że planowanie takiej inwestycji jak plac zabaw wymaga sporej wyobraźni.

TERENY REKREACYJNE

W polskim krajobrazie najczęściej spotykanymi elementami rekreacyjnymi są ścianki wspinaczkowe, skateparki i siłownie zewnętrzne.

Ścianki wspinaczkowe

Spośród trzech wymienionych elementów ścianki wspinaczkowe są najmniej popularne, co wynika z faktu, że korzystanie z nich wymaga pewnej wprawy. Tym większej, im wyższa jest ścianka. Doskonale wiedzą o tym producenci tego typu urządzeń, którzy oferują je w bardzo różnych wielkościach - od najwyższych dla profesjonalistów, po małe elementy służące dzieciom do zabawy. Na rynku dostępne są zarówno ścianki płaskie, jak i imitujące skały. Decydując się na zakup warto zwracać uwagę na estetykę, zgodność z normami, a podczas montażu brać pod uwagę przepisy prawa budowlanego.

Skateparki

Przedsięwzięciem znacznie poważniejszym jest budowa skateparku. Decydując się na taką inwestycję musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Dokładny koszt zależy oczywiście od rozmiaru skateparku, a także od ilości i stopnia skomplikowania figur do akrobacji.

Jeżeli rynna kojarzy się inwestorowi z elementem budynku odprowadzającym wodę, bank z lokatami i pożyczkami, a rampa z pomostem przeładunkowym, to znak, aby przed budową skateparku skonsultował się z jego przyszłymi użytkownikami. Wymienione elementy to bowiem figury, na których ewolucje wykonują (najczęściej młodzi) amatorzy deskorolki, rolek czy rowerów BMX. I to właśnie oni, a nie urzędnik za biurkiem, dużo bardziej orientują się w potrzebach młodzieży.

Jeśli chodzi o wspomniane rowery BMX, w Polsce pojawiają się już pierwsze profesjonalne tory rowerowe dla amatorów tych dwóch kółek. Ich kształt i długość również jest uzależniona od budżetu. W przypadku planowania takich inwestycji także warto skorzystać z porad specjalistów.

Siłownie zewnętrzne

 
 fot. Starmax

Jeszcze kilka lat temu siłownie zewnętrzne były w Polsce zupełnym novum, obecnie wyrastają jak grzyby po deszczu. Ostatnio armatę odpaliła Warszawa, decydując o wybudowaniu aż 100 miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. O ich lokalizacji mogli decydować mieszkańcy, ponieważ zamysł takich przedsięwzięć jest jasny: udostępnić bezpłatnie urządzenia jak największej liczbie osób.

Siłownie zewnętrzne to świetna alternatywa dla lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu, ale także dla osób, których nie stać na karnet do klubu fitness czy dla seniorów, którzy - z powodów kulturowych - są niestety w tychże klubach rzadkością. Urządzenia w siłowniach zewnętrznych odpowiadają z grubsza tym spotykanym w klubach fitness, ale - nie będąc pod stałą kontrolą - muszą być znacznie masywniejsze.

Choć dobrym miejscem na lokalizację siłowni zewnętrznej są okolice placu zabaw, trzeba pamiętać, że należy je od niego odgrodzić. Przepisy mówią bowiem, że outdoor fitness nie może być dostępny dla osób poniżej 14 roku życia. Pozostałe zasady są podobne jak w przypadku urządzeń na placach zabaw: należy pamiętać o ich certyfikowaniu, konserwacji i naprawach, a także o zamieszczeniu informacji o sposobie użytkowania.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca Comes

logo footer