BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Nagłośnienie i oświetlenie obiektów sportowych

Rola prawidłowego nagłośnienia i oświetlenia obiektów sportowych jest nie do przecenienia. Elementy te w dużej mierze decydują bowiem o jakości widowiska sportowego i komforcie widzów.


NAGŁOŚNIENIE

Nagłośnienie typowego obiektu sportowego składa się przeważnie z dwóch systemów. Pierwszy służy do przekazywania komunikatów na zapleczu, w takich miejscach jak korytarze, toalety, szatnie czy punkty gastronomiczne. Pełni niezwykle istotną rolę w sytuacjach zagrożenia. Składa się z centrali rozgłoszeniowej i szeregu głośników rozmieszczonych w najważniejszych punktach obiektu. Zazwyczaj nie stanowi dla projektantów dużego problemu, ponieważ jego specyfika jest podobna jak w innych budynkach użyteczności publicznej. Dużo bardziej skomplikowaną kwestią jest drugi system, pozwalający na stworzenie odpowiedniej oprawy widowiska sportowego.

Wydajność i właściwe rozmieszczenie

Wszystkiemu "winna" duża kubatura obiektów sportowych, a także zjawisko tła akustycznego, czyli nagromadzenia dużej ilości niepożądanych dźwięków. Dlatego też system nagłośnieniowy musi mieć dużą wydajność (powyżej 100 dB). Ale to nie wszystko. Równie istotne jest właściwe rozmieszczenie zestawów głośnikowych. W tym celu warto posiłkować się symulacjami komputerowymi. Pod uwagę należy wziąć rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, a także konstrukcję budynku, szczególnie dachu, do której przymocowane będą elementy systemu nagłośnienia.

Spora komplikacja wynika też z faktu specyficznego "ukształtowania" obiektu sportowego, który składa się z areny sportowej i trybun. W związku z tym sporym wyzwaniem jest stworzenie jednorodnego pola dźwiękowego na obu powierzchniach. Gdy dochodzą do tego niesprzyjające warunki atmosferyczne, na przykład niska temperatura w halach lodowiskowych, czy duża wilgotność na basenach, pod uwagę szczególnie należy wziąć jakość materiałów, z których wykonane są elementy systemu nagłośnienia.

Jeszcze większa moc

Swoją specyfikę ma też nagłośnienie na stadionach, na których gromadzi się jednorazowo nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów. System nagłośnieniowy musi mieć więc jeszcze większą moc i gwarantować czytelny przekaz. To szczególnie istotne podczas rozgłaszania komunikatów porządkowych i ewakuacyjnych. W tym przypadku bardzo istotna jest analiza projektu stadionu pod kątem równomierności rozpraszania dźwięku, zrozumiałości mowy czy poziomu ciśnienia akustycznego.

Sercem stadionowego systemu nagłośnienia jest kabina komentatora, w której znajdują się mikrofony, urządzenia do odtwarzania i rejestracji dźwięku, wzmacniacze, urządzenia sterujące itp. To stąd sygnał dociera do głośników rozmieszczonych w najbardziej strategicznych miejscach stadionu.


fot. Tommex

Ćwiczenia do rytmu

Nagłośnienie odgrywa coraz większą rolę także w klubach fitness i odnowy biologicznej. Trudno dziś wyobrazić sobie takie miejsce bez muzyki. Ludzie lubią ćwiczyć do rytmu, chcą też relaksować się, np. w saunie, przy odpowiednio dobranych dźwiękach. Dlatego, w dobie coraz większej konkurencji, warto wyróżnić swój klub także i na tym polu.

Podobnie jak w przypadku innych obiektów, istotne jest, aby system nagłaśniający był odpowiednio dobrany i zamontowany. Dodatkowo ważne jest takie zaprojektowanie nagłośnienia, aby możliwe było emitowanie w poszczególnych strefach różnej muzyki, a jednocześnie sterowanie systemem z jednego miejsca. I tak w strefie recepcji i w szatniach zalecane jest odtwarzanie dyskretnych, stonowanych dźwięków. W saunach czy gabinetach mile widziana jest z kolei muzyka nastrojowa, relaksacyjna. Odwrotnie natomiast w salach ćwiczeń, w których muzyka powinna być dynamiczna. W przypadku zajęć grupowych, spośród dźwięków musi przebijać się dodatkowo głos instruktora. System nagłośnienia nie może być traktowany po macoszemu. Stanowi bowiem nie tylko element poprawiający bezpieczeństwo i komfort użytkowników, ale może być także wykorzystywany w celu generowania dodatkowych przychodów (emisja reklam).

OŚWIETLENIE

Równie istotna jest kwestia prawidłowego oświetlenia obiektu sportowego, zarówno przeznaczonego dla zawodowców, jak i amatorów rekreacji. Wszak zmiany cywilizacyjne spowodowały, że sport uprawiamy najczęściej w późnych godzinach, po pracy, kiedy brakuje już naturalnego oświetlenia.

Generalnie oświetlenie obiektów sportowych dzieli się na trzy klasy. Pierwsza - bardzo dobra - zapewnia najlepsze warunki obserwacji. Druga - dobre, zaś trzecia - wystarczające. Szczegółowe normy dotyczące tej tematyki określają wymagania, jakie powinno spełnić oświetlenie obiektu sportowego. Opisują wartości natężenia oświetlenia, jego równomierność, ograniczenia olśnienia, a także barwy stosowanych źródeł światła.

Najważniejsze parametry wynikają ze specyfiki poszczególnych dyscyplin oraz z unormowań konkretnych federacji sportowych. Oddzielne wymagania mogą być związane na przykład z transmisjami telewizyjnymi czy innymi niż rozgrywki sportowe (koncerty, widowiska artystyczne itp.) wydarzeniami.

Specyficzne baseny

Przyjrzyjmy się specyfice oświetlenia jednych z najbardziej wymagających pod tym względem obiektów, mianowicie basenów. O ich klimacie, oprócz niebanalnej architektury, w największej mierze decyduje właśnie oświetlenie. Stanowi ciekawy element dekoracyjny, ale jego rola jest znacznie większa. Ma wpływ na komfort użytkowników i wpływa na ich bezpieczeństwo, ułatwiając pracę ratownikom i obsłudze.

System oświetleniowy basenu składa się z dwóch odrębnych części: oświetlenia hali basenowej i oświetlenia niecki basenowej. To pierwsze musi być zaprojektowane w taki sposób, aby odbicie światła od tafli wody było jak najmniejsze. Zadaniem drugiego jest jak najlepsze podświetlenie dna basenu, co bardzo ułatwia pracę służbom ratowniczym.

Kontrola i konserwacja

Oświetlenie obiektów sportowych musi być na bieżąco kontrolowane i w razie potrzeby konserwowane. Należy sprawdzać wiek opraw, ilość godzin przepracowanych przez lampy, napięcie pracy, temperaturę opraw i ich otoczenia, a w przypadku oświetlenia zewnętrznego także warunki klimatyczne. Należy także czyścić poszczególne elementy oświetlenia oraz kontrolować układy sterujące.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Thorn Lighting

logo footer