BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Hala widowiskowo-sportowa w Krakowie - Gigant pod Wawelem

W ubiegłym roku oddano do użytku wiele ciekawych obiektów sportowych, ale jeden z nich robi szczególne wrażenie. To hala widowiskowo-sportowa w Krakowie, która uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych aren sportowych na świecie.

Historia tej inwestycji na dobre zaczęła się w maju 2008 roku, kiedy to krakowscy radni upoważnili prezydenta miasta do zawarcia umowy z projektantami hali, konsorcjum Perbo-Projekt z Krakowa oraz Modern Construction Systems z Poznania. Przez kolejne miesiące trwało przygotowanie inwestycji, a budowa rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Obiekt oddano do użytku trzy lata później, wiosną 2014 roku.

Miasto wydało na całe przedsięwzięcie ok. 363 mln zł. Część nakładów się zwróci, ponieważ sponsorem obiektu, nazywanego obecnie Tauron Areną Kraków, został znany koncern energetyczny. Otwarcie hali uświetniło spotkanie siatkarzy Polska-Brazylia, których z trybun oklaskiwała rekordowo liczna publiczność, 15 250 osób.

TAURON ARENA KRAKÓW W LICZBACH:
  • powierzchnia obiektu: 61 434 m²
  • maksymalna powierzchnia płyty: 4546 m2
  • ilość miejsc na trybunach: 15 000
  • ilość miejsc siedzących na płycie: 3500
  • ilość miejsc stojących na płycie: 9300
  • maksymalna pojemność hali: 22 800
  • średnica hali: 146-166 m
  • wysokość elewacji frontowej: 27 m
  • ilość miejsc parkingowych: 1370
  • koszt budowy: 363 mln zł

Hala rekordów

Tak wysoka frekwencja jest możliwa, ponieważ krakowska hala ma rekordową pojemność. Na trzypoziomowych trybunach stałych mieści się 15 tys. widzów, a na płycie można ustawić dodatkowo 3,5 tys. siedzisk. Natomiast na koncerty, dzięki miejscom stojącym, można sprzedać aż 22,8 tys. biletów, co czyni z hali w Krakowie jeden z największych tego typu obiektów w Europie.

Potężna kubatura pozwala na organizowanie w obiekcie zawodów rangi mistrzostw świata w co najmniej 17 dyscyplinach, w tym w lekkiej atletyce, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, futsalu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, short-tracku, curlingu, boksie, tenisie ziemnym czy zawodów hippicznych. Dodajmy, że na fasadzie umieszczono największy tego typu ekran LED na świecie, o wymiarach 10 x 510 m.

Tauron Arena Kraków przystosowana jest również do organizowania koncertów, przedstawień, pokazów cyrkowych, imprez targowych, kongresów i innych wydarzeń biznesowych. W kompleksie znajduje się rozbudowane zaplecze gastronomiczne oraz druga, mniejsza hala treningowa z widownią na ponad 300 osób.

Obiekt ma szereg usprawnień dla osób niepełnosprawnych: rampy podjazdowe, obniżone krawężniki, kołowroty dla osób poruszających się na wózkach, kasy z obniżonymi ladami itp. W części widowni zamontowano pętle induktofoniczne wspomagające słuch, które umożliwiają osobie niedosłyszącej odbiór wyraźnego dźwięku.

Szereg imprez

Atutem hali, obok rozmiaru i wielofunkcyjności, są też zaawansowane systemy sceniczne i multimedialne. Nie bez znaczenia jest świetna lokalizacja - Tauron Arena Kraków jest położona zaledwie 4 km od krakowskiego Rynku Głównego i bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta.

Nic dziwnego, że kalendarz imprez w arenie jest bardzo bogaty. Pierwszym wielkim wydarzeniem odbywającym się w krakowskiej hali były tak szczęśliwe dla Polaków mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn w 2014 roku.

Oprócz tego obiekt gościł m.in. Festiwal Muzyki Filmowej, walkę bokserską pomiędzy Tomaszem Adamkiem a Arturem Szpilką, galę MMA, mecz tenisowy Polska-Rosja z udziałem Mariji Szarapowej i Agnieszki Radwańskiej, a także liczne koncerty, w tym Eltona Johna, Slasha, Bryana Adamsa, Ennio Morricone i Queen. Ostatnio w krakowskim gigancie zorganizowano hokejowe mistrzostwa świata I dywizji.

Walka bokserska Tomasz Adamek – Artur Szpilka (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)Mecz tenisowy Polska–Rosja z udziałem Agnieszki Radwańskiej (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)


Sportowa inauguracja hali – mecz siatkarski Polska – Brazylia (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)Na elewacji zainstalowany jest największy tego typu ekran LED na świecie (fot. krakowarena.pl)

fot. otwierająca: Polbruk

logo footer