BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła oraz wentylacja solarna w obiektach sportowych

Według danych Narodowej Agencji Poszanowania Energii największe oszczędności energii można odzyskać z powietrza w wentylacji. Bez odpowiednio działającej wentylacji niemożliwa jest budowa energooszczędnego obiektu. Niestety, stanowi ona również najdroższą instalację w budynku. Można temu zaradzić - dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty podwyższając jednocześnie komfort życia.


W dobie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jednym z najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na koszty eksploatacji obiektów są właśnie instalacje grzewcze, klimatyzacyjne i wentylacyjne.

W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna rozwiązania zakładały proste rozwiązania wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażonej w moduł odzysku ciepła. Rosnące koszty energii, nacisk ze strony inwestorów oraz coraz większe wymagania energooszczędne budynków powodują, że systemy odzysku ciepła z wentylacji powoli stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, również sportowym.

Stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem w/w systemów, co znacznie wydłuża trwanie inwestycji. Biorąc pod uwagę w/w fakty, duńska firma Turbovex proponuje nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, które z łatwością można stosować zarówno w halach sportowych i gimnastycznych, jak i w siłowniach i salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Systemy wentylacji bezkanałowej Turbovex oferują swobodę aranżacji pomieszczeń oraz różnorodność sterowania dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ze względu na zastosowanie urządzenia można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.

Urządzenia dachowe

 

Model TX 3100 to urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenia te są odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, fitness, sklepy, markety, restauracje oraz sale sprzedaży. Mogą być całkowicie zautomatyzowane np. poprzez zastosowanie czujnika CO2. Wymiana powietrza w obiekcie dostosowana jest do potrzeb wentylacyjnych dzięki czemu w pomieszczeniu panuje zawsze komfortowa atmosfera. Opcjonalnie istnieje możliwość zastosowania czujnika wilgoci i czujnika ruchu. W standardzie dostępny jest automatyczny bypass, wykorzystywany w okresach przejściowych.

Model TX 3100 (3000 m³/h) wyposażony jest w dwa wentylatory oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 70%. Posiada silniki prądu stałego, charakteryzujące się cichą pracą oraz filtry powietrza w standardzie. Klapy zwrotne zapobiegają niekontrolowanemu napływowi powietrza w momencie gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Montowany jest na dachu bez konieczności stosowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych, anemostatów nawiewnych, przepustnic regulacyjnych oraz dodatkowej automatyki. Dzięki niedużej masie wynoszącej 200 kg, nie są potrzebne modyfikacje w konstrukcji dachu, ani specjalne podstawy (wymagane przy montażu zewnętrznych central wentylacyjnych). Wymagany jest jedynie jeden otwór w dachu. Typowy montaż urządzenia zajmuje najwyżej jeden dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę.

Dla porównania montaż dachowej centrali wentylacyjnej o wydatku 3000 m³/h może trwać kilka dni. Montaż to zaledwie ułamek czasu potrzebnego do zamontowania systemu wentylacyjnego przy użyciu centrali wentylacyjnej o podobnym wydatku. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu, jest rozwiązaniem tańszym i jednocześnie, co często ma niebagatelne znaczenie, dużo szybszym, co pozwala inwestorom na skrócenie czasu inwestycji do minimum.

Urządzenia podsufitowe

Stanowią prosty i zrównoważony system wentylacyjny dla budynków usługowych oraz użyteczności publicznej.
Produkty z tej serii zapewniają czyste, świeże powietrze co przyczynia się do stworzenia komfortowych warunków panujących wewnątrz obiektu w niemal każdej możliwej sytuacji. W budynkach o przeznaczeniu rekreacyjnym wykorzystywane są najczęściej w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) urządzenia nie powodują dyskomfortu, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne.

Typoszereg serii to pięć wielkości urządzeń, od najmniejszego TX 250 (250 m3/h) do największego TX 1000 (1000 m3/h). Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne wyposażone w silniki prądu zmiennego. W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć wybierając odpowiedni system sterowania urządzeniem.

Tak jak w modelach dachowych, do wyboru mamy czujniki CO2, wilgotności oraz ruchu, co sprawia, że urządzenia pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Standardowo seria Komfort jest wyposażona w automatyczny bypass o dużej wydajności. Podczas ciepłych dni system wentylacyjny doprowadza w nocy chłodne, świeże powietrze, które zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczeń w ciągu dnia. Istnieje również możliwość wyposażenia urządzeń w nagrzewnice elektryczne, poprawiające komfort użytkowników w zimie. Wszystkie modele z serii nie wymagają montażu systemów kanałów nawiewno-wywiewnych, które są mało estetyczne, kosztowne i zajmują dużo miejsca. Zainstalowanie systemu wentylacyjnego nie jest czasochłonne z uwagi na niewielką potrzebę modyfikacji konstrukcji oraz szybki i łatwy montaż. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia Turbovex Komfort nie przekracza 1 dnia roboczego.


Solar Venti - Powietrzne kolektory solarne

Ciekawą alternatywą dla konwencjonalnego ogrzewania jest wykorzystanie powietrznych kolektorów solarnych, które połączone w moduły znakomicie sprawdzają się w budynkach komercyjnych i profesjonalnych. System dedykowany jest dla zakładów produkcyjnych, magazynów, basenów, sal szkolnych itp. Zadaniem SolarVenti Industrial jest dogrzewanie oraz osuszanie większych obiektów. System ten może zostać zintegrowany z istniejącymi systemami wentylacyjnymi HVAC lub zaprojektowany specjalnie w celu optymalizacji wymagań HVAC. Powietrzne kolektory solarne nawiewają do budynku świeże i podgrzane powietrze. Mogą być umieszczane na ziemi, ścianie lub dachu.

Specjalna konstrukcja kolektorów została zaprojektowana tak, aby zapewnić nawiew ciepłego i świeżego powietrza przez cały rok. W rezultacie następuje znaczne zmniejszenie wilgotności i redukcja kosztów, gdyż SolarVenti pośrednio wspomaga system grzewczy obiektu. Energia wyprodukowana przez słońce, zostaje przeniesiona do budynku w postaci świeżego, podgrzanego powietrza. Powietrze dostaje się do kolektora w wyniku opatentowanego systemu: podwójnej perforowanej tylnej ścianki. Powietrze przechodzi przez absorber, wykonany z czarnego materiału technicznego, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Materiał ten jest również skutecznym filtrem powietrza.

Unikalna dla tego kolektora jest konwersja energii słonecznej do świeżego powietrza. Szczelina powietrzna pomiędzy tylną ścianką i absorberem zapewnia dostateczną odporność termiczną do przekazywania energii cieplnej do powietrza wlotowego, co eliminuje potrzebę izolacji. Jest to prosty, efektywny i przede wszystkim całkowicie bezpłatny sposób pozyskiwania energii słonecznej. Sposób montażu kolektorów jest bardzo szybki i prosty, natomiast moduły montowane są na miejscu. Może być również stosowany na czerpniach świeżego powietrza do istniejących systemów wentylacyjnych, redukując koszty związane z ich pracą. Czas zwrotu inwestycji jest krótszy niż 5 lat.Pompy ciepła DVI

Pompa ciepła może pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu z kilku źródeł: gruntu, wody i powietrza. Ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, nie ma potrzeby stosowania paliwa. Kolejną ich zaletą jest brak emisji spalin, a ponadto koszty ogrzewania obiektu są niewielkie.

Pompy ciepła czerpiące energię z gruntu to urządzenie grzewcze, które sprawdzają się nawet w największe mrozy. W przypadku ogrzewania domu gruntowną pompą ciepła uzyskujemy wysoki współczynnik wydajności grzewczej COP (stosunek ilości uzyskanego ciepła do energii napędzającej pompę), szczególnie kiedy ciepło pobierane jest z gruntu mokrego (gliniastego). Gruntowe pompy ciepła DVI są solidnie i estetycznie wykonane, hartowane rury wymiennika charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Dostępne moce od 5kW do 85kW. Współczynnik SCOP dla poszczególnych zakresów mocy przy ogrzewaniu podłogowym ma wartość od 4,41 - 5,04, a przy ogrzewaniu grzejnikiem jest to od 3,50 - 3,90. Jednostka wewnętrzna charakteryzuje się bardzo cichą pracą przez co nie jest uciążliwa dla domowników.


Powietrzna pompa ciepła osiąga wysoką efektywność od wiosny do jesieni, dlatego doskonale spisuje się jako urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ale również do ogrzewania obiektów. Montaż powietrznej pompy ciepła jest rozwiązaniem najtańszym i najłatwiejszym, ponieważ nie wymaga budowy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrzne pompy ciepła DVI to ciche i bardzo wydajne urządzenia o wysokiej jakości wykonania. Dostępne moce od 7 kW do 200 kW umożliwiają dopasowanie do każdego rodzaju budynku. Pompa ciepła DVI służy do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. C.W.U. przygotowywana jest w unikalny sposób. Nie mamy tutaj tradycyjnego zbiornika, dzięki czemu prawdopodobieństwo występowania bakterii legionella spada do minimum. Zamiast tego pompa wyposażona jest w przepływowy wymiennik ciepła, w którym ogrzewana jest woda do użytku domowego. System DVI można połączyć z instalacją solarną. Sprężarka umieszczona jest w jednostce zewnętrznej, która jest dodatkowo wygłuszona.


Reasumując, urządzenia proponowane przez nas stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla istniejących od dawna na rynku rozwiązań. Idea jest bardzo prosta i dlatego tak atrakcyjna, zarówno dla projektantów jak i dla instalatorów oraz samych inwestorów. W tym wypadku powiedzenia "czas to pieniądz" przekłada się na konkretne zyski.

źródło i zdjęcia: ASK

logo footer