BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Artykuly

Budowa płotu od A do Z

Wiosna to tradycyjnie początek sezonu na stawianie ogrodzeń. Budowa dobiega końca, pora postawić kropkę nad i. Ta część inwestycji nie jest skomplikowana, wymaga jednak podjęcia kilku decyzji i kroków.


Pamiętaj o formalnościach

Zgłoszenie zamiaru budowy płotu do starosty wymagane jest w dwóch sytuacjach: gdy ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 metra oraz gdy znajduje się od strony ulicy, torów kolejowych lub miejsca publicznego (bez względu na wysokość). Jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni, można rozpocząć stawianie ogrodzenia. Przepisy regulują także wysokość ogrodzeń z odkosami i drutem kolczastym. Może być on instalowany powyżej 1,80 metra - tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla postronnych przechodniów i zwierząt. Nie istnieje natomiast prawo, które ułatwiałoby uniknięcia ewentualnych nieporozumień z sąsiadami. Można sfinansować ogrodzenie wspólnie, stawiając płot dokładnie na granicy działek. Lub wznieść je samodzielnie tak, by nie wykraczało poza działkę inwestora.

Wybierz technologię

Drewno, kamień, czy stal? Wybór zależy w głównej mierze od preferowanej estetyki oraz ceny. Warto pamiętać jednak o kilku aspektach praktycznych. W przypadku ogrodzeń drewnianych, konieczna będzie ich regularna konserwacja. Drewno jest materiałem najbardziej narażonym na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych: deszcz, mróz, czy promienie UV. Ogrodzenie drewniane to zatem wybór raczej dla osób lubiących prace ogrodowe. Konserwacji wymagają również ogrodzenia murowane z cegieł. Należy uzupełniać ubytki w spoinach oraz wymieniać zwietrzałe cegły na nowe. Do najbardziej bezobsługowych rozwiązań należą ogrodzenia kompozytowe (delikatniejsze) oraz te z ocynkowanych stalowych paneli (mocniejsze).

Ciekawym rozwiązaniem są także wykonane ze stalowych paneli ścianki gabionowe, które wypełnić można np. naturalnym kamieniem, mówi Tomasz Fidura, dyrektor firmy dystrybucyjnej Legi Polska. W ten sposób ogrodzenie, którego w zasadzie nie trzeba konserwować nabiera naturalnego, ekologicznego wyglądu.

Wybierz bramę

Skrzydłowa czy przesuwna? Klasyczne bramy skrzydłowe są tańsze od przesuwnych i w pewien sposób ponadczasowe. Należy tylko pamiętać, że muszą otwierać się one do wewnątrz. Wymagają zatem posesji posiadających odpowiednią ilość miejsca. Z bramą tego typu nie zbudujemy także wjazdu o dużej szerokości. Odmienne parametry będą mieć bramy przesuwne: wymagają jedynie odpowiednio długiego odcinka płotu, a ich szerokość może wynosić nawet do kilkunastu metrów. Obydwa rodzaje bram umożliwiają montaż automatyki.

Złóż zamówienie i buduj

Dostawcę ogrodzeń interesować mogą następujące szczegóły: wybrany przez nas system ogrodzeń, wysokość, długość, kolor, z montażem czy bez. W przypadku produktów kupowanych w marketach i składach budowlanych, montaż z reguły będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie. Usługi montażowe oferują natomiast dystrybutorzy niektórych marek. Skorzystanie z pomocy doświadczonej ekipy montażowej może okazać się niezbędne w sytuacji, gdy do ogrodzenia mamy posesję o bardzo dużej powierzchni lub wymagającą ogrodzenia niestandardowego (spełniającego podwyższone wymogi bezpieczeństwa, położonego na pochyłej działce, itp.). Niestandardowe rozwiązania rzadziej będą także dostępne w marketach. W takim przypadku najprościej skontaktować się z producentem.

źródło i zdjęcie: LEGI

logo footer