BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Realizacje

Basen olimpijski w Gliwicach

Gliwicki basen olimpijski to pierwszy w Polsce basen o wymiarach olimpijskich 50 x 25 m wykonany ze stali nierdzewnej przez firmę Berndorf Baderbau, z całkowitą powierzchnią lustra wody 1282,50 m2.

Na basenie olimpijskim w Gliwicach, którego głębokość wynosi 2 m, zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań, które mają umożliwić realizację wielu zróżnicowanych funkcji pływalni. Obiekt ten przeznaczony jest przede wszystkim do rozgrywania zawodów pływackich i treningów z wykorzystaniem całej powierzchni basenu. Basen przystosowany jest również do zajęć dla młodzieży szkolnej oraz osób indywidualnych.

Aby umożliwić realizację tej funkcji, basen został wyposażony w ruchomy pomost dzielący o szerokości 1,25 m. Dzieli on 50-metrową nieckę basenową na dwie o długości 25 m. Zainstalowanie pomostu ruchomego w 50-metrowej niecce basenowej umożliwia wpuszczony w ściany niecki na całym jej obwodzie stopień spoczynkowy. Na basenie warto zwrócić uwagę na pomost (o długości 25 m) wypłycający jeden tor pływacki do głębokości 0,90 m. Dzięki niemu można przystosować skrajny tor basenu dla celów szkoleniowych, bez zmiany właściwości pozostałych torów, które mogą być użytkowane zgodnie z planem zajęć sportowych.

Kolejnym rozwiązaniem godnym uwagi na basenie olimpijskim w Gliwicach są słupki startowe nowego typu z czujnikiem falstartu wraz ze starterem przyspieszającym reakcję zawodnika na sygnał startu oraz gniazdem przyłączeniowym dla instalacji pomiaru czasu. Na obiekcie w Gliwicach ściany niecki basenu wykonanego ze stali nierdzewnej zostały wzmocnione specjalnymi żebrami połączonymi z blachą poszycia za pomocą zgrzewanych bolców. Dzięki temu uzyskano doskonały efekt wizualny jednolitej powierzchni ściany bez śladów po spawach punktowych.

logo footer