BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Realizacje

Systemy bezpieczeństwa firmy Bosch na Stadionie Narodowym i PGE Arena Gdańsk

Firma Bosch dostarczyła systemy bezpieczeństwa obiektowego DSO i PPOŻ na Stadion Narodowy w Warszawie i systemy CCTV IP i DSO na PGE Arena Gdańsk. Wszystkie one spełniają normy bezpieczeństwa UEFA.

Stadion Narodowy

Dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO) i system sygnalizacji przeciwpożarowej (PPOŻ) to dwa najważniejsze systemy bezpieczeństwa obiektowego w jakie firma Bosch wyposażyła Stadion Narodowy w Warszawie. System DSO ma za zadanie informować o zagrożeniu i dostępnych drogach ewakuacyjnych.

Na Stadionie Narodowym znajduje się ponad 7000 głośników zainstalowanych we wszystkich strefach nagłośnieniowych (m.in. garaże, punkty gastronomiczne, klatki schodowe), które zostały dopasowane do istniejących warunków akustycznych. Dzięki temu komunikat informacyjny jest słyszalny na terenie całego obiektu. Za jakość dźwięku odpowiada 180 wzmacniaczy, a całym systemem sterują dwa kontrolery. System DSO na Stadionie Narodowym to największy tego typu system w Polsce i jeden z największych na świecie sprzedanych przez firmę Bosch.

Drugim rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest system sygnalizacji pożaru (PPOŻ). System składa się z czujek pożarowych, które w chwili wykrycia zagrożenia przesyłają informację do central pożarowych. Czujki mogą również sterować systemem DSO, który nada komunikat o ewakuacji. W szybach windowych, gdzie ze względu na przepisy i warunki techniczne, nie mogły zostać zainstalowane czujki, znajdują się 34 systemy zasysania dymu. Stadion Narodowy został wyposażony w ponad 10 000 elementów systemu sygnalizacji pożaru, które zostały podłączone do 14 central FPA 5000 rozlokowanych w różnych miejscach obiektu w ramach jednej sieci. Tworzą one jednolity, zintegrowany system sygnalizacji i alarmu pożaru na Stadionie Narodowym.

Stadion PGE Arena Gdańsk

Stadion PGE Arena Gdańsk został wyposażony w dźwiękowy system ostrzegawczy DSO i system telewizji dozorowanej CCTV IP. System monitoringu składa się z 440 kamer, które monitorują stadion oraz tereny wokół niego. Trybuny zabezpieczają kamery wysokiej rozdzielczości HD, które zostały zainstalowane na zadaszeniu i ruchomych masztach wokół płyty boiska. W momencie wystąpienia niebezpieczeństwa na trybunach, kamery wysuwają się na wysokość ok. 4 m nad poziom płyty boiska, zyskując nieograniczoną swobodę podglądu. System monitoringu wykorzystuje technologie IP. Obraz z kamer jest rejestrowany na 25 macierzach, które pracują w oparciu o technologię ISCSI. Kamery znajdujące się na ogrodzeniu terenu zostały wyposażone w funkcje inteligentnej analizy obrazu, która umożliwia sprawną detekcję zagrożeń pojawiających się w tej części obiektu.

Systemy zabezpieczeń i nagłośnienia firmy Bosch są wykorzystywane na całym świecie, m. in. w Allianz Arenie w Monachium, Philips Arenie w Atlancie, na Jabel Al-Ahmad Stadionie w Kuwejcie, na Stadionie Olimpijskim w Berlinie i Kijowie, a w Polsce m.in. w Atlas Arenie w Łodzi czy na stadionie Wisły Kraków.

logo footer