BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Realizacje

Systemy automatyki i kontroli dostępu Schneider Electric na stadionie Legii Warszawa

Projektując nowoczesny stadion Legii Warszawa, Klient końcowy szukał rozwiązania, które pozwoli efektywnie zarządzać obiektem, a jednocześnie umożliwi optymalizację kosztów zużycia energii.

Jedną z głównych przesłanek decydujących o wyborze systemu była jego niezawodność i możliwość integracji urządzeń różnych, niezależnych producentów.

Wykonawca instalacji, Firma Partnerska Qumak-Sekom, zdecydowała się na zastosowanie urządzeń Schneider Electric biorąc pod uwagę ich jakość i możliwości techniczne. Duże znaczenie miała również wiedza i dotychczasowe doświadczenie inżynierów Qumak-Sekom stosujących rozwiązania Schneider Electric, którzy cenią sobie wysoką jakość wsparcia technicznego otrzymywanego od Producenta.

Zastosowany system automatyki budynkowej Schneider Electirc zapewnia pełny monitoring i możliwość sterowania większością instalacji teletechnicznych budynku. Układ zbudowany jest w oparciu o wiele rodzin produktowych z oferty Schneider Electric Buildings. Aplikacje sterujące instalacjami węzła cieplnego, system nawadniania i monitoring podgrzewania murawy, monitoring statusu piętrowych rozdzielnic elektrycznych oparte są o swobodnie programowalne sterowniki z rodziny TAC Xenta 700 i TAC Xenta 400.

Automatyka klimakonwektorów wykorzystuje strefowe sterowniki I/A Series MNL-20RF3. Sterowanie oświetleniem (płyta boiska, iluminacja elewacji, ciągi komunikacyjne) zaprojektowano z użyciem produktów rodziny MTN Schneider Electric, wykorzystujących standard EIB. System kontroli dostępu bazuje na sterownikach i modułach drzwiowych I/Net i obsługuje około 150 przejść w całym obiekcie.

Układ zastosowanych rozwiązań na stadionie Legii Warszawa pozwala na monitoring stanu systemu elektroenergetycznego w budynku. W tym celu oprócz klasycznych sygnałów podłączanych do sterowników programowalnych wykorzystano analizatory sieci serii PM Schneider Electric z komunikacją ModBus.

Duży nacisk został położony na pełną współpracę i integrację z użyciem technologii LonWorks. System BMS - TAC Vista - posiadający w bazie danych około 15 000 punktów, komunikuje się z większością urządzeń w budynku z wykorzystaniem bazy LNS. Dzięki bezpośrednim połączeniom poprzez sieć LON z urządzeniami różnych producentów (np. centrale wentylacyjne SVEGON, szafy klimatyzacji precyzyjnej Emmerson, pompy Wilo, agregaty chłodnicze Carrier), uzyskano pełną integrację różnych systemów, która zapewnia obsłudze technicznej możliwość prowadzenia optymalnego serwisu i szybkę reakcję na sytuacje awaryjne.

Zastosowanie protokułu LonTalk oraz urządzeń Schneider Electric znacznie przyspieszyło prace związane z uruchomieniem BMS oraz pozwoliło na prezentację informacji, które w klasycznych rozwiązaniach byłyby niedostępne dla Użytkowania.

źródło: Schneider Electric Polska
zdjęcie: Janusz Partyka

logo footer