BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Realizacje

Zaprojektowanie, dostarczenie i zamontowanie konstrukcji dachowych i ściennych dla stadionu Swedbank

Zadaniem Ruukki było zaprojektowanie, dostarczenie i zamontowanie konstrukcji dachowych i ściennych dla stadionu Swedbank w Szwecji. W skład dostawy wchodziły zarówno komponenty, jak również całościowe rozwiązanie techniczne.

Bazując na wstępnych rysunkach, w których owalna forma tworzyła dla widzów i graczy wrażenie ogromnego kosza, którego dach i elewacje chronią przed wiatrem i deszczem bez ograniczania dostępu światła, Ruukki miało połączyć zaplanowany oryginalny wygląd obiektu z najwyższej klasy rozwiązaniami budowlanymi.

Gotowy projekt składał się z 58 dachowych i ściennych konstrukcji ramowych, które w niektórych miejscach są zintegrowane z betonowymi fundamentami w technicznie idealny sposób, bez najmniejszego uszczerbku dla wizji architekta dotyczącej światła i energii. Ruukki dostarczyło również blachy trapezowe oraz lekkie belki. Ogółem, konstrukcję tworzy blisko 1180 ton stali w gatunku S355J2G3, łączącym wysoką wytrzymałość, dobrą formowalność i zawsze ważną efektywność kosztową.

Realizację inwestycji poprzedziły szczegółowe dyskusje. Przykładowo, architekci zaproponowali użycie dużej ilości tworzyw sztucznych w ścianach i na dachu obiektu, z widocznymi ramami stalowymi z okrągłych profili. Szybko stało się jasne, że wdrożenie takiego rozwiązania w ramach założonego budżetu jest niemożliwe. Ruukki zaproponowało alternatywne rozwiązanie, trójkątną konstrukcję, łatwiejszą do wykonania i bardziej ekonomiczną.

W takim projekcie ważne jest zachowanie równowagi finansowej. Chodzi o równowagę między kosztami, funkcjonalnością i estetyką, a Ruukki dostarczyło rozwiązanie, które spełnia wszystkie powyższe wymagania, mówi Birger Friman, prezes Fotbollsstadion i Malmö Fastighets AB.

Dzięki swojemu doświadczeniu, Ruukki przyczyniło się do wzrostu bezpieczeństwa i jakości projektu.

Udział Ruukki umożliwił zachowanie oczekiwanej geometrii stadionu oraz jego ogólnej estetyki, przy jednoczesnej poprawie wyboru materiałów i detali projektowych. W rezultacie dach i ściany stadionu Swedbank oparte są na tradycyjnych i sprawdzonych rozwiązaniach technicznych, a jednak konstrukcja ma ciekawy i niepowtarzalny wygląd.

logo footer