BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Realizacje

Renowacja posadzki w Sali Sportowej w Gimnazjum w Wasilkowie

Do niedawna sądzono, że nie ma dobrego sposobu na trwałe odnowienie zniszczonych wykładzin PVC czy linoleum i co kilka lat trzeba je po prostu wymieniać. To natomiast wiąże się najczęściej z dużą uciążliwością dla inwestora oraz wysokimi kosztami. Firma RZ, będąca częścią niemieckiego koncernu Uzin Utz AG, dowiodła, że wykładziny elastyczne można i warto odnawiać, a doskonałym tego potwierdzeniem jest Sala Sportowa w Gimnazjum w Wasilkowie, nieopodal Białegostoku.


Zarządzający szkołą gimnazjalną w Wasiłkowie zdecydował się na odnowienie posadzki sportowej PVC przy zastosowaniu dwuskładnikowego lakieru RZ Turbo Protect PLUS.

Zanim szkoła w Wasilkowie zdecydowała się wypróbować system renowacyjny, dwa razy do roku zmuszona była gruntownie czyścić podłogę i nakładać powłokę akrylową, a po krótkim czasie i tak nie było już widać efektów renowacji. Aby pokazać inwestorowi, że tego typu zabiegi wcale nie muszą być "syzyfową pracą", wykonano najpierw próbę w kole na środku boiska z zastosowaniem matowego lakieru nawierzchniowego RZ Turbo Protect PLUS. W ten sposób dowiedziono, że przeprowadzenie renowacji wraz z konserwacją przy użyciu preparatu RZ Turbo Protect PLUS jest znacznie tańsze niż wielokrotne stosowanie lakieru akrylowego, który daje efekt krótkotrwały. Nie wspominając o uniknięciu kosztów całkowitej wymiany wykładziny.

Po kilku miesiącach użytkowania i obserwacji, zarządzający szkołą zlecił firmie wykonawczej przeprowadzenie renowacji całej posadzki. Proces odnawiania rozpoczęto od oczyszczenia wykładziny PVC przy użyciu alkaicznego środka do gruntownego czyszczenia RZ 150, który usuwa utrwalone zabrudzenia, warstwy środków do pielęgnacji oraz pozostałości klejów na elastycznych wykładzinach podłogowych. Najcięższe plamy zlikwidowano przy pomocy Odplamiacza RZ 190. Po oczyszczeniu powierzchni dwukrotnie zneutralizowano ją czystą wodą, a następnego dnia przystąpiono do zabezpieczenia powierzchni.

Podłoga jest najważniejszym elementem każdej hali sportowej, który ma wpływ zarówno na komfort jej użytkowania, jak również bezpieczeństwo zawodników. Zastosowano zatem RZ Turbo Protect PLUS. Lakier ten spełnia bowiem wymagania dla podłóg sportowych (DIN 18032), a wykładzina nim pokryta zyskuje właściwości antypoślizgowe (DIN 51130). Polakierowana nim wykładzina elastyczna zyskuje optymalną ochronę przed brudzeniem się, ścieraniem oraz działaniem środków chemicznych, a jej żywotność wydłuża się nawet o kilka lat. Produkt jest bardzo wydajny, dlatego wystarczyło nanieść go tylko w jednej warstwie.

Efekt widoczny był już po kilku godzinach. Powierzchnia podłogi stała się równa i matowa. Niestety, tuż po zakończeniu lakierowania zdarzyło się coś, czego nie można było przewidzieć. W Wasilkowie spadł rzęsisty deszcz, który poprzez szczeliny w dachu, uszkodził miejscowo świeżo polakierowaną posadzkę. Na szczęście istnieją możliwości miejscowej renowacji takich uszkodzonych fragmentów.

Dla podtrzymania doskonałej optyki powierzchni w czasie jej użytkowania, do jej bieżącej pielęgnacji wykonawca polecił stosowanie środka czyszczącego RZ 181 przeznaczonego do elastycznych wykładzin podłogowych. Koncentrat ten bardzo skutecznie rozpuszcza brud, jest antypoślizgowy i odporny na chodzenie, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że czyści on i pielęgnuje nawierzchnię w jednym cyklu roboczym.

Dziś, 3 lata od zabiegu renowacji posadzka sportowa w Wasilkowie nadal zachowuje reprezentatywny wygląd i swoje właściwości użytkowe. Lakier RZ Turbo Protect PLUS tworzy bowiem bardzo wytrzymałą, niezwykle elastyczną warstwę ochronną, odporną na najwyższe obciążenia mechaniczne. Produkty marki RZ doskonale zdają szkolny egzamin - to znakomita rekomendacja i świadectwo wysokich kompetencji.

Lakier RZ Turbo Protect zapewnia ekstremalnie długą ochronę elastycznych wykładzin, znacznie większą niż w przypadku typowych powłok akrylowych. Tworzy on bowiem bardzo elastyczną i wytrzymałą warstwę ochronną, wysoce odporną na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne. Oprócz prac renowacyjnych, lakiery RZ stosuje się z powodzeniem także do lakierowania nowych wykładzin, których fabryczne zabezpieczenie nie zawsze jest w stanie sprostać wieloletniemu obciążeniu mechanicznemu.

źródło i zdjęcie: RZ (Uzin Polska Sp. z o.o.)

logo footer