BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Vademecum

Skatebording - Ekstremalne ewolucje

Początki jazdy ekstremalnej na desce czy BMX-ach sięgają lat 70. XX wieku. Skateboarding miał swoje korzenie w Kalifornii, gdzie surferzy dopięli kółka do desek surfingowych, a BMX to początkowo jazda na ziemnych trasach. Przez lata sporty ekstremalne ewoluowały, zmieniał się sprzęt i dzisiaj jazda na desce, rolkach, BMX-ie kojarzy się przede wszystkim z efektownymi trikami i ewolucjami wykonywanymi w locie (graby - chwyty, ollie - skok z deską, kickflipy - wyskoki połączone z obrotem deski) czy też grindami (ślizg na trakach deski czy pegach rowerów BMX lub po rurkach rolkami) i slide’ami (ślizg na spodniej części deski czy po powierzchniach niemetalowych w przypadku rolek) na różnych elementach.

Początkowo jazda odbywała się w pustych basenach, później zaczęto także budować różne rampy imitujące te miejsca, skateboarding pojawił się też na ulicach. Dzisiaj, choć skaterów można spotkać przy miejskich murkach czy poręczach, miłośnicy ekstremalnej jazdy mają do dyspozycji profesjonalne skateparki czy plazy.

Do Polski skateboarding dotarł z opóźnieniem, jednak jest dyscypliną rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Powstaje coraz więcej skateparków i choć na pewno nie dorównują tym amerykańskim, jest wśród nich kilka dużych obiektów np. wrocławska Zajezdnia, warszawska Białołęka czy poznańska Wyspa.

Typowy skatepark składa się z kilku podstawowych elementów. Bank ramp(bank) i quarter pipe (quarter) to potocznie rozpędy, z nich skaterzy rozpędzają się na środkowe elementy parku. Bank jest rozpędem o profilu prostym, quarter - łukowym. Funbox jest głównym elementem do wykonywania trików, złożonym z dwóch najazdów prostych i środkowej, poziomej części zwanej blatem czy podestem. Występuje w różnych konfiguracjach z grindboxami (murkami) i poręczami (rurkami) czy w połączeniu z tzw. piramidą. Grindboxy i poręcze mogą znajdować się na całej długości funboxu lub jego części. Odmianami są: funbox do skoków (jumpbox), zwykle wyższy od standardowego funboxu, z jednej strony z najazdem łukowym, z drugiej - prostym, oraz funbox ze schodami.

Grindboxy i poręcze służą do grindów i slide’ów. Grindboxy mogą być długie, wąskie i w miarę wysokie (40-70cm), wykorzystywane do grindów, innym rodzajem są manualboxy - krótsze, ale niskie i szerokie, na których wykonuje się jazdę na dwóch tylnych kołach deskorolki (manual) lub przednich (nosemanual). Rodzajem grindboxu jest też odpowiednio przygotowana ławka. Grindboxy i poręcze można łączyć w większe elementy, tworząc ciekawe przeszkody.

Minirampa to z kolei obiekt, w którym można jeździć i wykonywać triki, bez potrzeby przygotowywania podłoża - wystarczy równy teren. Jest elementem łączącym w sobie dwa quartery z poziomym blatem. Może stanąć w każdym niemalże miejscu jako osobny obiekt lub stanowić ważny element skateparku. Dowolnie połączone elementy z wyżej wymienionych mogą tworzyć rozbudowaną platformę. Skateplaza jest rodzajem skateparku, sztucznie przygotowanym miejscem do jazdy. Przeszkodami są elementy występujące na ulicach takie jak murki, schody itd.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonalność skateparku jest odpowiedni projekt. Urządzenia muszą być rozmieszczone nie tylko zgodnie z normą (chodzi o zachowanie stref bezpieczeństwa), ale także z głową. W zależności od wysokości funboxu stosuje się odpowiednio wysokie rozpędy, a pomiędzy elementami zostawia właściwy odstęp. Dla użytkowników rowerów BMX ważne jest, aby rozpędy i inne urządzenia były dostatecznie szerokie i wysokie, co umożliwia odpowiedni najazd i wykonywanie ewolucji w powietrzu. Deskorolkarze i rolkarze lubią elementy do grindów i slide’ów, czyli skatepark powinien posiadać różne grindboxy oraz długie poręcze.

PRZEPISY

Na skateparku obowiązuje ogólny regulamin, poruszający kwestie użytkowania, zachowania i bezpieczeństwa (istnieją też nieformalne zasady pomiędzy samymi użytkownikami, uprawiającymi różne dyscypliny).

Zawody odbywają się głównie na skateparkach (krytych lub na świeżym powietrzu), ewentualnie na specjalnie przygotowanych wielkich rampach (zwłaszcza w USA). W zależności od ilości zawodników, dzieleni są oni na grupy i walczą systemem pucharowym. Zawodnicy wykonują przejazdy (2, 3-minutowe), podczas których wykonują triki, poddawane ocenie przez jury. Spośród kilku przejazdów wybierany jest ten z najwyższą notą, ale może to być także suma z trzech przejazdów. Wszystko zależy od organizatorów i liczby ustalonych przejazdów. Na podium staje trzech najlepszych uczestników.

Osobną konkurencją jest tzw. best trick. W wybranym miejscu (np. zjazd z murkiem czy poręczą) skaterzy również wykonują triki, ale każdy po jednym. Zwycięża zawodnik, który zrobi najlepszy trik.

SPRZĘT

Elementy składowe deskorolki to: deck, grip, trucki, kółka, łożyska, podkładki pod trucki, śruby. Deck to miejsce na nogi, zrobiony jest ze sklejki i pokryty gripem - papierem ściernym, co zwiększa przyczepność nóg do deski. Trucki, mocowane do decka śrubami, umożliwiają zamontowanie kółek do deski i kierowanie nią poprzez przechylanie w daną stronę. Do decka dołącza się dwa trucki, a do nich kółka z tworzywa sztucznego. W kółkach znajdują się łożyska toczne. Podkładki umieszczane są pomiędzy deckiem a poszczególnymi truckami, służą do amortyzowania uderzeń o podłoże.

Rolki (łyżworolki) to wrotki jednośladowe - funkcjonuje również nazwa in-line skates. Rolki składają się z butów na stopy, ram z kółkami o różnej średnicy, obracającymi się dzięki łożyskom oraz hamulca (w niektórych rodzajach dyscyplin rolkowych skaterzy rezygnują z hamulca, do zwalniania i zatrzymywania się korzystają z odpowiedniego ułożenia nóg).

Rower BMX składa się z ramy (stalowej lub aluminiowej) łączącej dwa koła o różnych średnicach, kierownicy i nisko umieszczonego siodełka. Do kół dołączone są pegi, służące do grindowania.

STRÓJ

Jazda na desce, rolkach, BMX-ie to dyscypliny indywidualne, więc stroje są dowolne. Wymogiem są natomiast ochraniacze oraz kask, zwłaszcza na zawodach. Jednak często skaterzy na własne ryzyko i odpowiedzialność jeżdżą bez ochraniaczy (czego jednak nie powinno się robić).

 


 

logo footer