BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Vademecum

Tamburello - Lek na smutek i stres

Gdy do internetowej wyszukiwarki wprowadzić termin "tamburello", wyświetli się masa stron poświęconych... motoryzacji. Dla przeciętnego kibica sportu „tamburello” na zawsze pozostanie pechową szykaną na torze Imola, na której w 1994 roku rozbił się i poniósł śmierć legendarny już za życia brazylijski kierowca Formuły 1, Ayrton Senna. Ale dla Włochów czy Francuzów, również rozmiłowanych w tychże wyścigach, "tamburello" wcale nie kojarzy się z tragedią i bolidami. Wręcz przeciwnie. Tamburello jest dla nich wspomnieniem dziecięcych zabaw lub rekreacyjnego wysiłku w chwilach wolnych od pracy. Tę grę przedstawia się jako lek na smutek i stres, jako źródło radości i przyjemności, jako rozgrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych...

"La Palla Tamburello” - pod taką nazwą ta dyscyplina zaistniała przed ponad 300 laty we Włoszech i Francji. Obecnie uprawiana jest nie tylko rekreacyjnie, ale utworzono nawet ogólnokrajowe federacje, rozgrywane są mistrzostwa i szereg lokalnych zawodów.

W Polsce w zawodniczej odmianie nie występuje, nie ma klubów ani związku sportowego. Natomiast od lat tę grę polecają teoretycy wychowania fizycznego. Podkreślają jej uniwersalność i różnorodne korzyści, jakie przynosi grającym. Tamburello rozwija bowiem motorykę, koordynację i koncentrację. Może być doskonałym urozmaiceniem w rutynowym programie szkolnym. Jako że w tej dyscyplinie nie ma ograniczeń wiekowych ani sztywnych zasad – można grać tak jak w danej chwili podpowie nam fantazja. Wystarczy kawałek placu bądź zadaszonej powierzchni.

Tamburello bowiem oprócz formuły sportowej posiada wersję szkolną. W tej drugiej reguły gry kształtuje nauczyciel wychowania fizycznego bądź sami uczniowie. Wariantów gry jest nieskończenie wiele. Nie trzeba trzymać się parametrów ani piłek, ani rakiet. Ich wielkość oraz ciężar można dostosować do warunków fizycznych, sprawności i siły uczestników zabawy. Prostota zasad powoduje, że tamburello polecane jest do wprowadzenia nawet od pierwszej klasy szkoły podstawowej, jako forma zabawy ruchowo-koordynacyjnej.

PODSTAWOWE PRZEPISY GRY

Boisko na przestrzeniach otwartych powinno mieć wymiary 20 na 80 metrów. Halowa odmiana określa rozmiar placu rywalizacji jako 34 na 20 metrów. Najczęściej jest rozgrywana konkurencja drużynowa. Wówczas zespół wystawia pięciu zawodników. Na boisku ustawieni są następująco: dwaj pilnujący tyłu boiska, jeden środkowy, dwaj operujący z przodu boiska. Zasada podstawowa jest taka sama jak w bardziej popularnych u nas sportach: tenisie ziemnym i stołowym czy badmintonie. Celem gry jest przebicie piłki na pole przeciwnika, tak aby nie zdołał odpowiedzieć tym samym. Trzeba uderzyć ją w ten sposób, aby przed dotarciem do celu co najwyżej raz dotknęła podłoża.

Mecze rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Na partię składa się 12 punktów. Jednak dąży się do tego, aby zwycięzca uzyskał co najmniej dwa punkty przewagi. Dlatego w dwóch pierwszych setach przedłuża się grę do zdobycia siedemnastego, a w trzecim nawet do uzyskania dwudziestego pierwszego punktu. Przy stanie 12:12 zawsze następuje zmiana serwów.

W grach podwójnych przestrzega się reguły, że serwis należy posłać po przekątnej, najpierw z prawej strony na lewą, a potem z lewej strony na prawą. Serwujący ma każdorazowo dwie próby serwów. Gdy w rywalizacji uczestniczy para mieszana, to odbijająca piłkę kobieta kieruje ją do swojej przeciwniczki po drugiej stronie siatki (po przekątnej), następne uderzenie wykonuje mężczyzna, który kieruje piłkę do przeciwnika po drugiej stronie boiska.

SPRZĘT

Rakieta podobna jest kształtem do... tamburyna. Powinna mieć mocne obramowanie, najlepiej z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wielkość piłki uzależniona jest od miejsca gry. Inne wielkości obowiązują na otwartych boiskach, a inne w hali. Najczęściej jej waga wynosi około 35 gramów. Dla potrzeb lekcji wychowania fizycznego z powodzeniem może to być piłka tenisowa lub też piłka z filcu czy gumy.

 


 

logo footer