Styl Puuc – architektura według Majów

Cywilizacja Majów budzi zainteresowanie historyków oraz miłośników sztuki i architektury z całego świata.

Pomimo braku dostępu do zaawansowanych narzędzi jej przedstawiciele wznosili niesamowite budowle, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Przedstawiamy cechy charakterystyczne stylu Puuc będącego jednym z licznych osiągnięć Majów.

Styl Puuc – czym się charakteryzuje?

Na początek warto zaznaczyć skąd wzięła się nazwa opisywanego stylu. Pochodzi od regionu Puuc znajdującego się północnej części Jukatanu. To tam znajdowało się miasto Uxmal, które osiągnęło szczyt świetności w okresie od 600 do 850 roku n.e.

To właśnie w tym miejscu można podziwiać najwięcej budowli stworzonych w opisywanym stylu. Do jego cech charakterystycznych należy tworzenie konstrukcji z bloków wapiennych o gładkiej powierzchni ścian. Na ścianach tego typu budynków można podziwiać kamienne mozaiki, maski oraz liczne przedstawienia boga deszczu Chaca. Dominacja wyobrażeń tej mitycznej istoty wskazuje na niedostatek wody będący przyczyną ogromny zmartwień mieszkańców Uxmal.

W portalu architektura24.pl przeczytasz więcej o stylach architektonicznych Majów.

Najciekawsze budowle w stylu Puuc

Najbardziej charakterystyczną budowlą dla stylu Puuc jest znajdująca się w Uxmal Piramida Czarownika. Wznosi się na wysokość 38 metrów i według najnowszych badań budowano ją przez około 400 lat. Niestety znajdujące się na niej zdobienia nie przetrwały próby czasu. Inny ciekawa budowla to tzw. Czworokąt Mniszek, który miał pełnić funkcje szkoły wojskowej. Budynek wyróżnia się piękny, zewnętrznymi ornamentami przedstawiającymi wspominanego boga deszczu oraz rozliczne, ważne dla tej kultury węże.

Pisząc o osiągnięciach architektonicznych stylu Puuc nie sposób nie wspomnieć o Pałacu Gubernatora. Budynek ma ponad 100 metrów długości i 8 metrów wysokości. W tym pałacu znajduje się część zwana Domem Żółwi, którego ściany są przepełnione wizerunkami tych pięknych zwierząt.