Najbardziej oryginalne i ciekawe mosty na świecie

Czasami inżynieria i architektura zmieszane ze sztuką pozwalają na stworzenie konstrukcji, które można uznać za prawdziwe pomniki innowacji i wyobraźni. Dziś zostawiamy Cię z kompilacją jednych z najbardziej ciekawych i oryginalnych mostów na naszej planecie.

1. Most Helix

Jest to 280-metrowy most dla pieszych w Singapurze. Ma za zadanie zapewnić cień i schronienie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a także ochronę przed ulewnym deszczem. Powstały most przyjmuje podejście inspirowane kształtem zakrzywionej struktury DNA. Tworzące go rury stykają się ze sobą tylko w jednym konkretnym miejscu, pod pokładem mostu. Znajdują się na nim cztery tarasy widokowe, z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Singapur. Ponadto most służy jako galeria, w której wystawiane są na widok publiczny rysunki i obrazy artystów.

2. Most Banpo

Jest to most położony w centrum Seulu nad rzeką Han, łączący dzielnice Seocho i Yongsan. Jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy most fontannowy na świecie, liczący 1140 metrów, integrujący 10 000 diod LED, które oświetlają 190 ton wody na minutę, którą uwalnia przez 38 pomp i 380 pomp znajdujących się po obu stronach konstrukcji.

3. Most Slauerhoffbrug

Most Slauerhoffbrug znajduje się w mieście Leeuwarden w Holandii. Daleko od posiadania prostego mechanizmu podnoszenia i opuszczania, ten most składa się z kawałka drogi, który podnosi się i obraca, aby przepuścić statki, dość nowatorski system, który przyciąga uwagę wszystkich przechodniów. Równie ciekawy most, ale obrotowy znajduje się w Giżycku. Poznaj tę konstrukcję: https://www.e-warmia.pl/most-obrotowy-w-gizycku-niezwykla-przeprawa

4. Podniebny most w Langkawi

Znajduje się w Malezji, na wyspie Langkawi. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że most jest umocowany tylko na 1 kolumnie. Warto zaznaczyć, że roztaczają się z niego wspaniałe widoki na imponujące góry, dżunglę, Morze Andamańskie i okoliczne wyspy.

5. Most Octavio Frias de Oliveira

Most Octavio Frias de Oliveira to most wantowy nad rzeką Pinheiros w São Paulo w Brazylii. Jest to jedyny most na świecie z dwoma pasami ruchu wspartymi na tym samym betonowym maszcie. Pierwszy pas ruchu znajduje się na wysokości 12 metrów, a drugi na wysokości 24 metrów, o przybliżonej długości 900 metrów każdy.

6. Henderson Wave Bridge

W Singapurze znajduje się inny ciekawy most dla pieszych znany jako Henderson Wave, który przypomina falę. Pokład wykonany jest z tysięcy drewnianych listewek umieszczonych wzdłuż powierzchni, łączących się z falującymi kształtami stali, co na pierwszy rzut oka daje efekt serpentyny.

7. Most na wyspie Aiola

Jest to jeden z niewielu mostów, który zawiera bar, kawiarnię i teren rekreacyjny dla tych, którzy chcą cieszyć się słońcem w sercu rzeki Mur w Grazu (Austria). W nocy cała sztuczna wyspa jest podświetlona i tworzy niepowtarzalny klimat.