Przewodnik po architekturze Walencji

Walencja to miasto, które w ostatnich latach stało się bardziej atrakcyjne. Jedną z jego największych atrakcji jest architektura, która osiągnęła piękną równowagę między klasycznymi i nowoczesnymi elementami, praktycznie unikalną w Hiszpanii. Znacząca rozbudowa terenów zielonych, obiektów sportowych, muzeów i miejsc wypoczynku oraz poprawa czystości i higieny ulic pomagają Walencji ponownie stać się wiodącym ośrodkiem turystycznym w kwestiach miejskich.

Jeśli do tych wszystkich udogodnień i usług dodamy jej fantastyczny klimat i szczególnie wyjątkową ofertę architektoniczną ze względu na dużą różnorodność stylów i pór roku, nie dziwi fakt, że coraz więcej podróżnych wybiera Walencję na spędzenie wakacji. Nie zapominajmy, że posiada również jedną z najdłuższych plaż w Hiszpanii – Malvarrosa. Wyjątkowość walenckiej architektury polega przede wszystkim na jej ogromnej różnorodności, dlatego warto rozróżnić poszczególne style architektoniczne, które możemy znaleźć w mieście, aby zaplanować wizytę.

Architektura gotycka w Walencji

Zaczniemy od stylu królującego wśród najstarszych dzieł architektonicznych w stolicy Turii. I jakże by inaczej, zaczniemy od katedry Santa María de Valencia. Ten 13-wieczny klejnot opiera się na gotyku jako główny stylu architektonicznym, ale pokazuje również ślady sztuki romańskiej w Walencji, w połączeniu z elementami barokowymi i neoklasycznymi.

Jej wnętrze przypomina Bazylikę Saint Denis w Paryżu, o dość surowym, ale naprawdę imponującym wystroju. W jej wysokich sufitach znajduje się również unikalny skarb liczący ponad 2000 lat – Święty Kielich.

Torres de Serranos, to kolejny z symboli miasta od XIV wieku. Jego ogromna brama odpowiada jednemu z wejść chrześcijańskiego muru, który otaczał miasto w tamtym czasie, a swoją nazwę zawdzięcza położeniu, z którego wychodziły drogi łączące miasto z regionem Los Serranos.

Architektura neoklasyczna w Walencji

Chociaż gotyk jest prawdopodobnie dominującym stylem artystycznym wśród historycznych dzieł architektonicznych miasta, w Walencji można znaleźć również kilka budynków neoklasycznych. Najlepszym tego przykładem jest Teatro Principal, który od połowy XIX wieku gości dużą część miejskich przedstawień teatralnych i artystycznych, zachowując swoją fasadę praktycznie w takim stanie, w jakim była pierwszego dnia. Casa Consistorial, Antiguo Convento del Carmen czy Centro Cultural La Nau, zbudowane w 1830 roku, to kolejne neoklasyczne dzieła, które warto odwiedzić w stolicy Turii.

Architektura modernistyczna w Walencji

Modernizm to kolejny z ruchów artystycznych, który znalazł wielkie źródło wyrazu w stolicy Walencji na początku XX wieku. Dobrym przykładem jest Central Market, z którego wyróżnia się ogromna 30-metrowa kopuła. Niedaleko od niej znajdziemy jedną z najpiękniejszych stacji w Hiszpanii, Estación del Norte.

Budynek Punt de Ganxo na Plaza de la Almoina, Casa Ordeig na Plaza del Mercado i legendarny budynek poczty na Plaza del Ayuntamiento to inne przykłady walenckiej sztuki modernistycznej, których nie można przegapić podczas żadnej wizyty w mieście.

Walencjańska architektura awangardowa

W ostatnich latach Santiago Calatrava odcisnął swoje piętno na Walencji, pozostawiając dzieła, które przejdą do historii. Miasto Sztuki i Nauki w Walencji, oprócz tego, że stało się największym muzeum naukowym w kraju, dzięki wspaniałemu przystosowaniu do przyjmowania turystów w każdym wieku, składa się z kilku awangardowych budynków o niepowtarzalnym i imponującym wystroju.