Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

Budując nowy dom chętnie inwestujemy w nowoczesne technologie, które pozwalają nam zaoszczędzić na ogrzewaniu, zupełnie pomijając fakt, że lepsze parametry izolacyjne budynku to problemy z wentylacją grawitacyjną, która nie jest w stanie działać poprawnie w nowoczesnych budynkach. Na szczęście dostępne jest rozwiązanie tego problemu: rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która odpowiada za dostarczanie do wnętrza domu świeżego, przefiltrowanego powietrza z zewnątrz i usuwanie powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla z wewnątrz budynku. Taka wymiana ma miejsce przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach, bez otwierania okien i niepotrzebnych strat ciepła.

Zalety wentylacji mechanicznej

1.    Odzysk ciepła

Powietrze zużyte, które wywiewana jest z wnętrza domu, zostało wcześniej ogrzane, rekuperator pozwala odzyskać to ciepło i przekazać je świeżemu, wychłodzonemu strumieniowi powietrza z zewnątrz. Minimalizuje to straty energii, przekładając się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

2.    Czyste powietrze w domu

W rekuperatorze znajdują się filtry, przy wykorzystaniu których nawiewane powietrze zostaje oczyszczone z wirusów, bakterii, alergenów oraz zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, mających związek np. ze smogiem. Rekuperacja to więc możliwość oddychania nie tylko świeżym, ale także czystym powietrzem.

3.    Brak owadów.

Tego typu wentylacja skutecznie zatrzymuje owady, których szczególnie w sezonie wiosenno-letnim nie brakuje, bez konieczności montowania  siatek w oknach, które musiałyby być otwarte, żeby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie.

4.    Możliwość regulacji

Ilość dostarczanego powietrza z zewnątrz, a co za tym idzie również ilość powietrza wywiewanego, można regulować i dopasowywać do naszych potrzeb oraz preferencji przy pomocy odpowiedniego sterownika.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna się nie sprawdza?

Niektórzy inwestorzy nie chcą się zdecydować na rekuperację, tłumacząc to tym, że kiedyś wystarczała wentylacja grawitacyjna i nikt nie miał problemów z jakością powietrza w domu. W tym miejscu trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że kiedyś budownictwo nie było tak szczelne jak dziś. Obecnie budowane domy, ale również te starsze po modernizacjach są bardzo szczelne, przez co wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo. Musimy sobie bowiem zdawać sprawę, że funkcjonuje ona prawidłowo jedynie w określonych warunkach: kiedy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej 12 stopni, co pozwoli na wytworzenie różnicy ciśnień wprawiającej powietrze w ruch.

Jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo, to wentylacja grawitacyjna ma szansę działać jedynie wówczas, kiedy okna wyposażymy z nawiewniki, co spowoduje, że powietrze z zewnątrz będzie miało możliwość dostania się do środka. Jeżeli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem zwanym ciągiem wstecznym.

Nawet z nawiewnikami wentylacja grawitacyjna ma jednak swoje wady, a główną z nich jest to, że dostarcza do wnętrza domu powietrze o tej samej temperaturze, co na zewnątrz, a to powoduje duże straty ciepła, przekładając się oczywiście na wyższe koszty ogrzewania budynku.

Podsumowanie

Rekuperacja to, w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej energooszczędny i bardzo skuteczny sposób na zapewnienie stałej, całkowicie niezależnej od warunków atmosferycznych wymiany powietrza w pomieszczeniach – na pytanie, czy warto w nią zainwestować, odpowiedź jest prosta: oczywiście, że TAK!

1 komentarz w temacie “Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

Komentowanie wyłączone