Drewniane cerkwie Marmaroszu w pigułce

Drewniane cerkwie Marmaroszu stanowią unikalną grupę zabytków, którymi Rumunia podbiła serca turystów z całego świata. W czasie wycieczki po tej krainie można podziwiać wiele unikalnych perełek dawnej architektury, a wśród znajdujących się tu drewnianych cerkwi nie brak obiektów, które znalazły dla siebie miejsce na liście UNESCO. To atrakcje wyjątkowe, których zwiedzenie tak często proponują nam biura podróży zajmujące się organizacją wycieczek na teren Rumunii.

Co warto wiedzieć na temat tych obiektów? Na czym polega ich wyjątkowość?

Drewniane cerkwie, którymi Rumunia oczarowała już tak wielu turystów, to wyjątkowa architektura oraz ciekawa historia. Nie brak tu budowli, które mogą się pochwalić XVII-wiecznym pochodzeniem. W górzystej scenerii Marmaroszu prezentują się one wspaniale. Warto tu również podkreślić, że wiele z tych cerkwi można uznać za wzór sztuki ciesielskiej – niezwykle ważnej na terenie odizolowanego od świata Marmaroszu, do którego murowana architektura dotarła bardzo późno. Cerkwie te są jednocześnie rewelacyjnym dowodem na to, w jak wielkim stopniu miejscowa ludność związała się z prawosławiem. Brak tu jednak wpływów sztuki bizantyjskiej, która wywarła wielki wpływ na wygląd cerkwi w wielu innych regionach Europy. Często więc podkreśla się wyjątkowe cechy stylu tutejszych cerkwi, których trudno szukać poza obszarem Rumunii. Drewniane cerkwie Marmaroszu mogą się pochwalić trójpodziałem oraz ciekawą sylwetką. Ich cechami charakterystycznymi są wysokie dachy i smukłe wieżyczki. Każda z nich może się pochwalić pięknym wnętrzem oraz malowniczą okolicą, dzięki czemu wycieczki śladem drewnianej architektury po tej części Rumunii stają się dla każdego miłośnika podróży wyjątkowym doświadczeniem.

Charakterystyczne cerkwie

Drewniane cerkwie Marmaroszu mają swą specyfikę, a powodów, dla których warto je odwiedzić, jest wiele. Biura podróży nie bez powodu tak chętnie oferują nam wycieczki, których główną atrakcją mają być właśnie te zabytki. Są one wyjątkowymi obiektami, które zachwycą każdego pasjonata podróży.

Co warto zobaczyć w Bratysławie?