Frombork to jedno z najciekawszych polskich miast. Głównym tego powodem jest jego największa atrakcja turystyczna, czyli Wzgórze Katedralne. Znane na całym świecie z powodu osoby Mikołaja Kopernika. Jednak to nie tylko Mikołaj Kopernik jest powodem tej sławy. Znajdujący się na wzgórzu Zespół Katedralny jest niezwykły także z powodu swojej architektury, której najstarsi reprezentanci pochodzą z XIV wieku (a we fragmencie nawet i z XIII). Jej rozpiętość jest na tyle szeroka, że znajdziemy tu także reprezentantów z każdego kolejnego wieku i stylu.
Jedno miejsce – różne epoki
Mamy więc tutaj z jednej strony pochodzącą z XIV wieku Wieżę Kopernika, która mylnie była uważana za miejsce, z którego sławny astronom prowadził swoje obserwacje (naprawdę prowadził je z ogrodu należącej do niego kanonii zewnętrznej, która jest położona za murami Zespołu Katedralnego), a w rzeczywistości była przydzielonym mu mieszkaniem; a z drugiej budynek Nowego Wikariatu, którego budowa nastąpiła na przełomie wieku XVIII i XIX. Wiek XX to odbudowa ze zniszczeń powstałych w czasie II wojny światowej, podczas której samo Wzgórze Katedralne nie ucierpiało tak poważnie, jak pozostała część miasta, ale zniszczenia i tak były duże.
Zabytki widoczne z daleka
Wśród pozostałych budowli dwie wyróżniają się swoją wielkością i wysokością. Są nimi widoczne już z daleka dla odwiedzających Frombork budynki: XIV-wiecznej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, w której wnętrzu odnaleziono grób Mikołaja Kopernika i jego doczesne szczątki, znajdujące się tam do tej pory, oraz budynek Wieży Radziejewskiego, na który składa się XV-wieczna ośmioboczna podstawa i osadzona na niej dzwonnica z XVII wieku. Umieszczona na budynku galeria widokowa jest otwarta dla zwiedzających.
Wieże, baszty i bramy
Oprócz wspomnianych już wież w skład Zespołu Katedralnego wchodzą też: Brama Zachodnia wraz z wieżą będącą jej częścią – przełom XIV i XV wieku, posiadająca cztery kondygnacje Brama Południowa – wiek XIV, Baszta Kustosza z wieku XV, pochodząca także z XV wieku Baszta Prochowa, XVI-wieczna Baszta Webera, a także budynek Kapitularza, który kiedyś również był wieżą obronną zbudowaną w XIV wieku.
Mieszkania i pałac
Zespół Katedralny to także: kanonia wewnętrzna (czyli mieszkania kanoników), która składa się z Domu Kustosza z XV wieku oraz XVII-wiecznej kanonii Najświętszej Panny Marii Wniebowziętej; Pałac Biskupi – budynek ciekawy, chociażby z racji pochodzących z różnych wieków wyraźnie widocznych części, z których się składa. Jego południowo-wschodnia część pochodzi z wieku XIII – jest nią dawna szkoła, która spełniała też funkcję wieży obronnej.
Wrocław zza krat: sekrety dawnego więzienia
Nie tylko architektura
Zespół to nie tylko architektura. We wnętrzu budowli znajduje się także ciekawe wyposażenie i muzea z wystawami stałymi i czasowymi. Już od roku 1948 działa tu Muzeum Mikołaja Kopernika. Można też odwiedzić planetarium i znajdujące się w nim wahadło Foucaulta. Piękno tego miejsca tworzy także jego położenie nad Zalewem Wiślanym. Wszystko to już osobno daje wrażenia, których nie da się zapomnieć, a w połączeniu wygląda wręcz bajkowo. Na pewno jest to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić.
Wow, bardzo ładnie!