Najpiękniejsze polskie cerkwie: Turzańsk

Jest jednym z ciekawszych zabytków architektury drewnianej w rejonie Sanoka i jedną z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w dolinie Osławy. Cerkiew w Turzańsku to cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie.

Dlaczego ta budowla jest tak chętnie odwiedzana przez wycieczki?

Cerkiew ta może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza, piękną sylwetką i ciekawą historią. Wpisana na listę UNESCO, jest obiektem ważnym i chętnie odwiedzanym – nie tylko przez polskie, ale i przez zagraniczne wycieczki. Jej popularność nikogo dziwić nie powinna, gdyż cerkiew ta ma wiele uroku. Ponieważ cerkiew ta powstała na pograniczu łemkowsko-bojkowskim, jej architektura ma dość specyficzną formę.

Charakterystyczny brak wieży

Teoretycznie jest to cerkiew łemkowska typu północno-wschodniego, jednak jej cechą szczególną jest brak wieży. Podobną cerkiew bez wieży można spotkać również w okolicach Olsztyna. Opis tej atrakcji turystycznej niedaleko powiatu olsztyńskiego znajdziemy na www.olsztynski.pl. Brak wieży to determinujący czynnik, który sprawia, że turyści tak chętnie odwiedzają ten zabytek, a specjaliści zajmujący się historią sztuki uznają ją za jeden z ciekawszych przykładów architektury cerkiewnej. Podobne obiekty można zobaczyć tylko w dwóch innych miejscowościach, znajdujących się zresztą w pobliżu Turzańska. Chodzi to o cerkwie, które można zobaczyć w Rzepedzi oraz w Komańczy. Turzańsk znany jest też dzięki wolnostojącej dzwonnicy – najwyższej takiej budowli w Karpatach. A co można zobaczyć we wnętrzu tej świątyni? W służącej obecnie prawosławnym cerkwi uwagę przyciąga ikonostas z końca XIX wieku. W świątyni tej można również zobaczyć piękne polichromie, wykonane na przełomie XIX i XX wieku.

Cerkiew w Turzańsku to cenny zabytek oraz budowla, która przyciąga swą formą i pięknym otoczeniem. Nic dziwnego, że świątynia ta stała się jednym z ważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po dolinie Osławy oraz że została ona wpisana na listę UNESCO. Jest to przecież obiekt wyjątkowy, który z pewnością zasłużył sobie na zainteresowanie ze strony historyków sztuki oraz turystów, zafascynowanych historią Podkarpacia i sztuką cerkiewną.