Jest jednym z najbardziej intrygujących budynków na terenie wrocławskiej starówki, a jego ciekawa historia oraz piękna architektura sprawiają, że turyści chętnie zaglądają tu w czasie wycieczki po mieście. Więzienie Miejskie, dziś służące nauce jako jedna z placówek Uniwersytetu Wrocławskiego, to dość ponura, a zarazem wyjątkowa atrakcja turystyczna. Wrocław zachwyca tu historycznym gmachem, który fascynuje ciekawą historią i zabudową.
Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?
Kto w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska zajrzy na ulicę Więzienną, ten będzie mógł ujrzeć ciekawy przykład dawnej architektury. To dawne Więzienie Miejskie- wspaniała atrakcja turystyczna dla tych, których interesuje dawna architektura oraz dzieje sądownictwa na ziemiach polskich. Gmach ten powstawał etapami, najprawdopodobniej już od połowy XIV stulecia. Im bardziej rozwijał się Wrocław, tym większe stawało się miejskie więzienie. Swą ostateczną formę uzyskało ono w wieku XVII. Co ciekawe – wcześniej rolę więzienia spełniały lochy pod ratuszową wieżą. Gdy oddano do użytku gmach przy ulicy Więziennej, pod wieżą ową przetrzymywano jedynie tych więźniów, którzy wywodzili się z „dobrych” rodów.
A co z więzieniem miejskim?
Tu trafiali zwykli przestępcy. Ci najgroźniejsi trafiali do piwnic umieszczonych pod skrzydłem północnym. Część wschodnia gmachu, a dokładniej podziemia znajdujące się w tamtej jego części, przemieniono w salę tortur. Dziś w dawnej katowni mieści się pub – jeden z najbardziej oryginalnych lokali, jakimi może się pochwalić Wrocław. Turyści chętnie zaglądają tu w czasie wycieczki również ze względu na Więziennika. Ten krasnal to kolejna atrakcja turystyczna na terenie miasta, która przyciąga uwagę zarówno tych najmłodszych turystów, jak i ich rodziców.